Hybrid Araba Nasıl Çalışır? Hybrid Ne demek?

3
442
Hybrid Araba nasıl çalışır

Hybrid Araba nasıl çalışır?, Hybrid Ne demek?, Hybrid arabaların çalışma prensibi.

Hybrid Araba Nasıl Çalışır? Hybrid Ne demek?
hybrid nasıl çalışır, çalışma prensibi

Genel olarak birden fazla güç kaynağına sahip olan araçlara melez yani Hybrid araba denilmektedir. Bizim bu yazıda üzerinde duracağımız Hybrid araba daha çok elektrikli motor ile içten yanmalı motoru bünyesinde bulunduran Hybrid arabalar olacaktır.

Hybrid denildiğinde 2 farklı sistem karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi Standart sistem hybrid ikincisi ise bölünmüş aks sistemli hybrid olarak biliniyor.

1.Standart Sistem Hybrid

Elektrik motor doğrudan tekerleklere bağlı değildir şanzımana bağlı olarak çalışıyor, bunun amacı içten yanmalı motora destek olmak.

Günümüzde pek çok marka bu standart sistemi kullanmaktadır. Bu sistemde genellikle gücü çok fazla yüksek olmayan 15 ile 30 beygir gücünde olan fazla güçlü olmayan elektrik motorları tercih edilmektedir.

Bu motorlar gerektiğinde arabaya ekstra güç vermek ya da enerjiyi jeneratör şeklinde elektriğe çevirmek için kullanılıyor.

Bu araçlarda büyük bir pil bulunmaktadır ve bu aracın en altında yer almaktadır böylece aracın ağırlık merkezini yere yakın hale gelmektedir.

Bu araçlar genellikle şehir içi kullanımlarda yakıt tüketimini düşürmektedir. Şehir içi ışıklarıda dur kalklarda büyük oranda yakıt tasarrufu yapmaktadır.

Elektrik motoru daha çok araca hareket kazandırırken ve düşük hızlarda devredeyken araç belli bir hıza ulaşınca daha fazla ivme istediğimiz zaman içten yanmalı motor devreye girmektedir. Örneğin 50km/s hıza ulaşıncaya kadar elektrik motoru devrede kalıp bu hızın üzerine çıktığımızda içten yanmalı motor devreye girmektedir.

Ayrıca bu elektrik motoru frene bastığımızda enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektedir, bu anlamda büyük oranda bir tasarruf yapmaktadır.

2.Bölünmüş Aks Sistemli Hybrid

Bu sistemde elektrik motoru ön aks üzerinde etkili ilen, içten yanmalı motor ise arka aks üzerinde etkilidir. Yani sürücü isterse ön çeker, isterse arka çeker yada 4×4 şeklinde aracı kullanma gibi seçeneklere sahip oluyor.

Bu şekilde bölünmüş aks sistemli araçlarda yakıt tüketiminde de oldukça büyük oranda düşüş olduğu gözlemleniyor.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here