İklim değişiklikleri sonucunda oluşabilecek gıda sıkıntısı probleminin çözümüne biyolojinin katkıları neler olabilir?

0
530

İklim değişiklikleri sonucunda oluşabilecek gıda sıkıntısı probleminin çözümüne biyolojinin katkıları neler olabilir?

İklim değişikliği pek çok canlının yaşamını etkileyen hatta canlıların yaşamlarının sona ermesine sebep olan önemli bir faktördür.

İnsanoğlu sanki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamakta ve dünyayı bir çöplük gibi kirletmektedir. Ben bunu havasız bir odanın içinde yaşamaya benzetiyorum. Küçük düşünelim biraz, odanın bir kısmında fabrikalar var sürekli üretim yapıyorlar, diğer taraflar milyarlarca insan yaşıyor ve çöplerini doğaya bırakıyor. Arabaların kirli gazları hepsi birikiyor ve birikiyor. Bunlar hiç bir yere gitmiyor odada yani dünyada sürekli kalıyor sadece zaman zaman yeri değişiyor.

Dünya da aynısı aslında, sadece verdiğim örneğin daha makro hali. İşte biz insanlar bunların neticesinde iklim değişikliklerine sebep olmaktayız. Artık havalar daha sıcak olmakta ve bazı canlılar yaşamlarını kaybetmektedir.

Biyoloji bu konuda bunun çözümüne ilişkin birtakım buluşlar ve çalışmalar yürütmektedir. Gıda sıkıntısının çözümüne ilişkin biyoloji pek çok besleyici vitamini barındıran farklı kapsüller, gıdalar ortaya koyabilir. Gelecekte bunlara şahit olacağız, ancak olmamak için dünyamızı daha fazla kirletmemeliyiz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here