iklim haritası ile bitki toplulukları dağılış haritasını karşılaştırınız

0
92

Türkiye’nin iklim haritası ile bitki toplulukları dağılış haritasını karşılaştırınız.

Ülkemizde iklim ile bitki topluluklarının dağılışı arasında büyük bir bağlantı söz konusudur, karasal iklimin hakim olduğu alanlarda genellikle cılız bitki örtüsü ve bozkır bitkileri görülür. Ancak yeterli yağış alan ve deniz seviyesine yakın olan bölgelerde ise daha farklı bitki örtüsü görülür.

Örneğin; Akdeniz ikliminin görüldüğü alanlarda zeytin ağaçları yetişir, zeytin ağacı karasal iklimin hakim olduğu alanlarda yetişmez.

Türkiye, bitki tür ve çeşitleri bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Bu durumun nedeni, Türkiye arazilerinde doğu batı doğrultusunda uzanan dağlar ve yer şekillerinin etkisiyle iklim çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’de kısa mesafede iklim değişebilmekte ve çok sayıda mikro klima alanları görülebilmektedir.

İklim ve doğal bitki toplulukları arasında yakından bir ilişki vardır. Yurdumuzda yükseklik arttıkça sıcaklık düşer, nem oranı azalır. Bu nedenle bitki örtüsü yükseklik arttıkça seyrekleşir, cılızlaşır ve ortadan kalkar. Yüksekliğin artması, geniş yapraklı ormanlar, karışık ormanlar, iğne yapraklı ormanlar ve dağ çayırları biçiminde katlar oluşumuna neden olur.

Bitki örtüsü iklimin bir nedeni değil iklimin bir sonucudur. Örneğin; Maki bitki örtüsü Akdeniz ikliminin bir göstergesidir. Maki bitki örtüsü Akdeniz ikliminin oluşmasına sebep değil bu iklimin sonucudur. Maki bitki örtüsüne bakılarak Akdeniz iklimi hakkında tahminlerde bulunulabilir.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here