İnsan Embriyosunda Vitellüs Kesesi Neden Küçüktür

0
264
Vitellüs kesesi nedir

İnsan embriyosunde vitellüs kesesi neden küçüktür? Vitellüs kesesi nedir, insan embriyosunda vitellüs kesesi neden küçüktür?

Vitellüs kesesi insan embriyosunda küçüktür bunun sebebine bakmadan önce vitellüs kesesinin ne olduğunu tekrar hatırlayalım;

Vitellüs kesesi: Embriyonun gelişimi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin (vitellüs) depo edildiği kesedir. İnsan embriyosunda kılcal damarlarla kaplı plasenta oluşur. Embriyo bu plasentadan beslenir. Dolayısıyla vitellüs miktarı azdır. Plasenta: Besinlerin, solunum gazlarının ve boşaltım atıklarının embriyo ile anne arasındaki geçişini sağlar. Embriyo plasentaya göbek bağı ile bağlıdır. Amniyon zarının kenarları birleşerek göbek bağını oluşturur. Bu oluşuma vitellüs kesesi ve allantoyis de katılır. Göbek bağı iki atardamar ve bir toplardamar içerir.

İnsan embriyosunda vitellüs kesesinin küçük olmasının temel sebebi ;  İnsan embriyosunda kılcal damarlarla kaplı plasenta oluşur. Embriyo bu plasentadan beslenir. Dolayısıyla vitellüs miktarı azdır. Bu yüzden insan embriyosunde vitellüs kesesi küçüktür.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here