İslam’ın Eşitlik Anlayışı İle ilgili Kuran-ı Kerim’de Ayetler

0
290
İslam'ın eşitlik anlayışı ile ilgili Kuran-ı Kerim'de ayetler nelerdir

İslam’ın eşitlik anlayışı ile ilgili Kuran-ı Kerim’de ayetler nelerdir?

Kuran-ı Kerim’de eşitlik anlayışı ile ilgili olarak aşağıdaki ayetler mevcuttur. Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetleri incelediğimizde eşitlik olarak herkesin eşit olduğu konusunda bir ayet karşımıza çıkmamaktadır tam aksine eşitsizlik normal olarak görüldüğü yönünde bir ayet dikkatimizi çekmiştir o da şudur ;

Enam Suresi, 165 ; Verdikleriyle denemek için sizi yeryüzünün halifeleri kılan ve kiminizi kiminize derecelerle üstün yapan O’dur.

Şimdi bakalım diğer ayetlere ve eşitlik konusunda Kuran-ı Kerim’de nelerin anlatıldığına. İşte eşitliği konu alan Kuran-ı Kerim’de yer alan diğer ayetler de şunlardır.

Hucurat Suresi 13. ayet: “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık, ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.”(Hucurat Suresi 10. ayet?: “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here