Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen arasındaki fark

0
117

Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen arasındaki fark nedir?, Sözleşmeli öğretmenin kadroludan farkı nedir?

Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen arasındaki farkKamuya 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak, peki bu sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerden ne farkı var? Maaş dışında özlük haklarında ne gibi değişiklikler var, kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu hangi haklardan sözleşmeli öğretmenler faydalanamıyor ? İşte bu gibi sorulara cevap arayacağız.

TAYİN FARKI

Sözleşmeli öğretmen ataması yapıldığı yerde 4 yıl çalışma zorunluluğu varken, kadrolu öğretmen 2 yıl sonunda tayin isteyebilmektedir.

SSK KESİNTİSİ

Sözleşmeli öğretmenlerin ek derslerinden SSK kesintisi yapılıyor, Kadrolu öğretmenlerde ise böyle bir kesinti yapımamaktadır.

EŞ DURUMUNDAN DOLAYI TAYİN İŞLEMİ

Sözleşmeli öğretmene eşi nerede olursa olsun tayin hakkı 4 yılın sonunda verilirken, kadrolu öğretmene 1 yıldan sonra eş durumuna bağlı olarak tayin hakkı verilmektedir.

KADRO DURUMU

Kadrolu öğretmenler direkt olarak kadrolu olarak işe başlarken, sözleşmeli öğretmenler 4 yıl atandığı ilde görev yaptıktan sonra kadrolu olacak ve 2 yıl daha bu ilde kalması gerekecek. 4. yılını tamamladığında ancak il içi tayin hakkına sahip olacak.

YÜKSELME

Sözleşmeli öğretmenler idareci yada müfettiş olamazlar. Kadroluların bu konuda sıkıntısı yok.

Özlük hakkı denilen kadrolu öğretmenin sahip olduğu atanma yeri, tayin isteme, sağlık özrü tayini gibi birçok hakka sözleşmeli öğretmen sahip değildir. Maaş konusunda kadrolu öğretmen ile arasında 50-100 TL gibi bir maaş farkı vardır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here