Kediler neden dört ayak üstüne düşer

0
189

Kedilerin dört ayak üstüne düşmesi gibi halk arasında da pek çok yaygın olarak kullanılan bir söz vardır, peki kediler neden dört ayak üstüne düşer ? bu sözün gerçeklik derecesi nedir ? Gerçekten kediler dört ayak üstüne mi düşer  ? bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazının devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kedilerin dört ayak üstüne düşmesini bilimsel açıdan açıklamak çok zor çünkü bilimsel olarak bir cisme düşme esnasında dışarıdan bir kuvvet uygulanmazsa ona açısal dönme hareketi sağa ve sola herhangi bir yön kazandıramazsınız, dolayısıyla kedilere verilen bu söz bilimle çakışmakta bilim bunu açıklayamamaktadır.

Örnek olarak havuza doğru atyalan bir yüzücünün havada taklalar atması onun ayakları ile başlattığı bir hareketin sonucudur, ilk atlama esnasında ayaklarındna güç alarak bu hareketi yapar.

Kedilerde dört ayak üstüne düşme nasıl olur ?
Sırtüstü düşen bir kedi önce bacaklarını kendisine, kuyruğunu da bacaklarının arasına çeker, başını yere bakacak şekilde döndürür. Belirli bir noktada tam tersim yaparak bacaklarını ve kuyruğunu açar ve vücudu tam ters yöne, yani yere doğru döner. Böylece paraşüt etkisi yaratarak, hızını da frenler ve inişin yumuşak olmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmaya göre yüksekten düşen kedilerin alçaktan düşen kedilere göre daha az hasar alabileceği gözlemlenmiştir, bunun nedeni ise 7 katlı bir binanın üstünden düşen kedi yere düşme anında stresini atıp gevşemek için daha fazla zaman bulur, 3 katlı bir binadan düşen kedide ise çeşitli yaralanmalar olabilir.

Önceki MakaleTurkcell superonline kullananlar yorumlar
Sonraki MakaleEn iyi erkek parfümü hangisi ? Yorumlar

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz