Kimler Oruç Tutmaz Oruç Kimlere Farz Değildir 2012-2013

0
119

Ramazan ayı2012-2013 geldi artık sayılı günler kaldı, peki ramazan ayında kimler oruç tutmayabilir ? Ramazan ayında oruç tutmak tüm müslümanlara farzdır ancak birtakım istisnaslar vardır şimdi onlara bir göz atalım.

1- Oruç tutacak güce erişmemiş çocukların oruç tutması farz değildir, ancak tutarlarsa sevabı vardır, oruç tutacak güce erişmemiş bir çocuk oruç tutmak isterse ve bunu kim öğretirse sevabı o öğreten kişiye de şamil olur.

2- Yaşlanmış kötürüm halinde olan ihtiyarların oruç tutması farz değildir.

3- Yaşlı değil fakat hasta olanlar, yani oruç tutarsa hastalığı artacak , sağlığı bozulacak kişilere de oruç farz değildir.

4- Hamile hanımlar, taşıdıkları bebeğe bir zarar geleceğini düşünüyorlarsa, doğumdan sonra tutamadıkları orucu tutabilirler.

5- Doğum yapmış çocuk emziren anneler, oruç tutarsa sütü azalacağı ve çocuğun sağlığı yada anne sağlığı bozulabileceğinden doğum yapmış anneler de oruçlarını tehir edip sonra tutabilirler.

6- Seferde olanlar, yani 90 km den fazla yol gitmiş olanlar seferde sayılmaktadır bu kişiler oruç tutmakla yükümlü olmayıp tutarlarsa sevabı vardır, Çünkü Rabb’imiz kulları için zorluk değil kolaylık murad etmekte, güçlerinin yeteceğini emretmiş bulunmaktadır.

Adet günlerinde oruç tutulurmu

Hanımlar âdetli günlerinde namaz kılmadıkları gibi oruç da tutmazlar. Bugünlerde kılınamayan namazlar daha sonra kaza edilmezken, tutulamayan oruçların Ramazan sonrası kaza edilmesi gerekir. Bu hükmün kaynağı Peygamber Efendimizdir. Muaz (r.a.) anlatıyor: “Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Resûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı”. (Buhâri, “Savm”, 14; Müslim, “Sıyam”, 21.) Bu açıdan oruç tutan bir hanım âdet gördüğünü öğrendiği andan itibaren orucu bozulmuş olur. Orucunu akşama kadar sürdürmemesi gerekir. O anda yiyip içebilir.
Demek ki, mazereti olanların oruç tutamayışlarında bir vebal söz konusu olmamaktadır. Ancak özürlü olmadıkları halde kulluk görevlerini yerine getirmeyenlerin sorumluluklarının da ağır olacağına işaret olunmakta, mazeretsiz alenen oruç yiyene, ‘aleni günahkar’ adı verilmekte, aflarının da kolay olmayacağına dikkat çekilerek, baştan iyi düşünmeleri ikazına muhatap olmaktalar..

Allah tuttuğumuz Orucu kabul etsin. (Amin)

Önceki MakaleAkmerkez iş başvurusu, iş ilanları
Sonraki MakaleOruçlu kaş, bıyık aldırmak manikür pedikür yaptırmak günah mı?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz