Kocaeli İklim Özellikleri Hakkında Bilgi

0
605

kocaeli

Kocaeli İklim Özellikleri Hakkında Bilgi

 

İzmit körfezi kıyılarında ılık bir iklim bu körfezin kuzey ve güneyini kaplayan  dağlık kesimler üzerinde daha sert bir iklim hüküm sürer.

 

Kocaeli dağlık kütlesinin soğuk kuzey rüzgârlarına tesir etmesi yüzün­den kışlar ılık  geçer, izmit şehrinde hüküm süren iklim «Riviera» adı verilen bu kıyı­lara misâl olarak alınabilir.

 

1929 dan beri çalışan izmit Meteoroloji İstasyonunun ra­satlarına göre en sıcak ay ortalaması (ağus­tos) 23,4, en soğuk ay (ocak) ortalaması 5,7 dir.

 

Aynı istasyonun yıllık ortalama sı­caklığı 14,3, yıllık yağış tutarı ortalama olarak 786 mm. dir. Bu yağış miktarının % 34 ü kışın, % 18 ilkbaharda, % 20 si yasın, % 28 i ise sonbaharda düşer.

 

Netice olarak Kocaeli ili ikliminin, Ak­deniz ‘iklimi ile Karadeniz iklimi arasın­da bir geçiş şekli meydana getirdiği söyle­nebilir.

 

Yazlar sıcak ve as yağışlı, kışlar da yağışlı ve nisbeten ılık geçer. Kocaeli’nin Karadeniz’e bakan kıyılan ile, güneyde İz­mit Körfezine bakan kıyılarının iklimi ara­sında büyük ayrılıklar göze çarpar Kuzey­de Karadeniz kıyılarında yazlar oldukça se­rin geçtiği halde, güneyde çok sıcak geçer.

 

Kısın kuzeyin çok soğuk olmasına karşı­lık, güney diktir. Yağış tutarı da kuzeyden güneye doğru azalır ;  Samanlı Dağlan’nın körfeze bakan kısımları da, Karadeniz kıyı­larına benzer.

 

Yağış miktarı da, bu kesim­de, biraz daha farklıdır. Rüzgârlar kışın (ocak ayı) kuzey ve  kuzey doğudan, yazın (temmuz) kuzeydoğudan eser.

Önceki MakaleKocaeli akarsuları hakkında bilgi
Sonraki MakaleKocaeli Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz