Kolanın Zararları Nelerdir ?

0
109

kolaKolanın zararları nelerdir ? İşte bir İç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof Dr. Canan Karatay’ın ağzından kolanın zararları, ilk okuduğumda hayrete düştüm doğrusu, her nekadar zararlı olduğunu bildiğimiz halde içmeye ve içirmeye devam ediyoruz toplum halinde.

Bu tıpkı sigara gibi sigarayı nasıl ki bir kişi zararlı olduğunu bile bile içer, kola da aynı şekilde elbette kolanın verdiği zarar ile sigara karşılaştırılamaz bile, sigara şüpesiz çok zararlı ve etkili bir zehirdir.

Kola bir içecek olmasına rağmen içinde yer alan şekerin vücudumuza bıraktığı etkiyi Prof. Dr Canan Karatay anlatıyor işte o konuşmasından önemli yerleri sizlerle.

“Bir kutu kola içtiğimiz zaman ilk 10 dakikada 10 tatlı kaşığı şeker, kana geçer. Bu, vücudumuzun günlük ihtiyacının 100 katı kadar şeker anlamına gelmektedir. 20. dakikada kan şekeri aniden yükselir, buna karşılık olarak da insülin hormonu yükselir. 40. dakikadan sonra kafeinin tümü kana geçer ve da bu kan basıncını yükseltir. 45. dakikadan sonra beyinde dopamin yapımı artar. Dopamin, mutluluk hormonudur ve yoğun enerjiyle devam eder. Bu beyinde eroine benzer bir etkidir. 60-90 dakika sonra ani halsizlik hissi başlar. Acıkma hissi, huzursuzluk, ellerde titreme ve ardından kola ve tatlılara saldırılır. Çünkü o yüklü enerji hissine artık bağımlılık başlamıştır. Beyinde meydana gelen dopamin mutluluğuna bağlılık başlamıştır. Bu bir kısır döngüye dönmüştür. Kişiler buna hapsolmuştur. Sonrasında karaciğer yağlanması başlar, arkasından göbek yağlanması, bel çevresi genişliği ve memelerin büyümesi artar.”

Önceki MakaleKelime-i Tevhid Nedir, Ne Anlama Gelir, Manası, Önemi
Sonraki MakaleAile Hekimliği İnternetten Randevu Nasıl Alınır ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz