Kömür, Petrol, Doğalgaz Gibi Enerji Kaynaklarının Önemi

0
324
kömür petrol dogalgaz
kömür petrol doğalgaz

Kömür, Petrol, Doğalgaz bu üç önemli enerji kaynağı hem insanlık için hemde endüsti için olmazsa olmazlardan sayılabilir. Elbette ki eskiden kömür, petrol, doğalgaz gibi enerji kaynakları yokken de insanlar hayatlarını devam ettiriyorlardı, makinelerin üreteceği gücü( örneğin araçlarla seyahat etmek ) insanlar veya hayvanlarla sağlanmaktaydı.

Hayvan özellikle atlar ulaşım aracı olarak kullanılmaktaydı, hayvanlar elbette ki günümüzdeki teknoloji ile kıyaslandığında hem daha ekonomik hemde çevreye hiçbir şekilde zararı olmayan son derece doğal ulaşım araçlarıydı.

Teknoloji günümüzde artık çok ilerledi, şuan Türkiye’de veya dünyada At veya benzeri hayvanlarla  ulaşımı sağlayan milletler varsa da nadir olarak görülmektedir.

Teknoloji hızlı bir şekilde son yıllarda büyümüş ve insanların ihtiyaçlarına bir bir karşılayarak insanların yapacağı angarya işleri makinelere yüklemiş, insanlar sadece beyin takımı olarak makineleri yönetmesine olanak sağlamıştır.

Kömür, Petrol, Doğalgaz çok önemli olan bu enerji kaynaklarını her geçen gün bir bir tüketmekte veya azaltmaktayız, bu enerji kaynakları, ulaşım, sanayii, ısınma gibi alanlarda çok gereksinim duyulmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde günümüzde birçok insan kışın ısınmasını doğalgaz veya kömür ile sağlamaktadı.

Yine günümüzde, otobüsten, kişisel araçlara, uçaklara kadar tüm ulaşımlar petrol ile sağlanmaktadır , bukadar ileri gidilmişlik, teknolojide bukadar çığır açarcasına yeni buluşlar varken şuan petrolün olmadığı bir dünya düşünmek mümkün müdür ? Düşünülse bile bu çok yavaşlatıcı bir etken olur, sanayi de üretilen ürünler pazara yayılması gecikir, insanların ulaşımları aksar veya hiç olmaz, kısacası petrolün olmadığı bir dünya an itibari ile düşünülemez.

Ancak bu kaynaklar gün geçtikçe azalmaktadır, azalan veya yok olma derecesine gelmeden önce yeni kaynaklar keşfedilmeli, veya güneş ısısını enerjiye çeviren araçlar üretilmelidir.

Güneş enerjisini bu kaynaklarla kıyasladığımızda çevreyi kirletmeyen bir enerji modeli olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla petrol, doğalgaz, kömür gibi kaynaklar tükenmeden yeni alternatif enerji modellerini üretmek, keşfetmek zorundayız.

 

Önceki MakalePetrol Nedir, Nasıl Oluşur, Nereden Çıkarılır
Sonraki MakaleResimli, Sözlü Cuma Mesajları Facebook

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz