Kramp neden olur? Neden kramp girer? Kramp Nedenleri Nasıl Geçer

0
125

Kas kasılması yani Toplumda sıkça Kramp olarak bilinen olay aslında bir kas kasılmasıdır.
Kas kasılması yani kramp hakkında bilgisi olmayanlar nedir bu kramp diyenler için basit bir dille anlatmak gerekirse;
Futbolcularda çoğu zaman fazlaca görülen bir durumdur, maç oynanırken bir oyuncuya kramp girerse hemen orada diğer oyuncular tarafından tedavi edilir.

Kas kasılması daha çok büyüklerde olur.

Kas kasılması için evde yapabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri mevcuttur.

1- Hafif Masaj : Kramp giren bölgeyi kasların doğrultusunda yavaş yavaş ovuşurun.Bu kan dolaşımını arttırarak kasılan kasları rahatlatır.

2- Sıcak Banyo : Sıcak bir duş veya ılık bir banyo yapın.Sıcak suyu kramp giren bölgede uzun süre tutun.Suyun sıcaklığını dayanabildiğiniz kadar sıcak tutun bu kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.

3- Germe : Baldır bölgesinde ki kramplar için ayak parmaklarınız yukarı doğru olacak şekilde bacağınızı kafanıza doğru çekin ve bu pozisyonda 30 saniye kadar durun.

4- Soğuk ve Sıcak Tedavisi : Kramp giren bölgeyi buz ile beş dakika kadar veya kızarana kadar ovun , kızarması kan hücrelerinin kasları ısıtması anlamına gelir.Alternatif olarak ise sıcak su torbası ile kasları gevşetmeyi de deneyebilirsiniz.

5- Beslenme : Eğer çok sık kas krampı yaşıyorsanız vücudunuz bazı mineraller ( örneğin potasyum ve kalsiyum) yönünden yetersiz besleniyor demektir.Kalsiyum için yağsız süt ve yoğurt , potasyum içinse patates,muz gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin.

6- Yetersiz Sıvı : Yeterince sıvı alamamakta kas kasılmalarına sebep olur bunun için gün içinde düzenli su içme alışkanlığı edinin.

7- Yardımcı gıdalar : Bal :Gece ortaya çıkan ayak ve bacak kramplarını engelleyebilir. Elma Sirkesi: Potasyum yönünden zengindir bir çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı balı sıcak suda karıştırıp içebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen kramplarınız devam ediyorsa bir doktora muhayene olmanız iyi olacaktır.

Önceki Makale2 yıllık tercih yapabileceğim bölümler? alandışı bölüm tercih yaparsam puanım düşermi
Sonraki MakaleYüksek Lisans başvuruları ve şartları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz