Kültürel Varlıkları Oluşturan Etkenler Nelerdir

0
341
kültürel değerler varlıklar

Kültürel varlıkları oluşturan etkenler nelerdir?

kültürel değerler varlıklar

Kültürel varlıklar her millete has farklı niteliklere sahip olan birtakım değerlere verilen isimdir. Kültür bir milletin geçmişi ile bugününü birleştiren, yoğuran ve farklı şekilde evrilmesini sağlayan etkenlerdir.

Toplumdaki kültürel değerler toplumları ve milleti millet yapan ulus bilincini oluşturan ortak değerler topluluğudur. Kültürel varlıkları oluşturan değerlerin başında Dil gelmektedir. Dil toplumu diğer milletlerden ayıran en temel iletişim aracıdır. Toplumların kendilerine ait dilleri mevcuttur, bu o toplumu diğer milletlerden ayıran en temel kültürel değerdir.

Kültürel varlıkları oluşturan etkenler ;

– Dil
– Din
– Eğitim
– Ekonomi
– Teknoloji
– Sosyal Kurumlar
– Örf ve Adetler
– Değerler ve tutumlar
– Estetik sanatlar
– Semboller, Tabular ve Törenler

gibi değerler milleti diğer milletlerden ayıran değerlerdir dolayısıyla bunlar bizim için kültürel değer niteliğini taşımaktadır.

Kültürel değerler milletler için önemlidir, kültürel değerlerin zarar görmesi, zedelenmesi veya toplum nezdinde itibarsızlaşması ilgili milletin geleceğini tehlike altına sokabilir. Bu yüzden kültürel değerlerimize sıkı sıkıya sarılmalıyız.

Örneğin günlük yaşamımızda güzel Türkçe’mizi kullanmalıyız, yabancı kelimelere yer vermemeli veya azaltmalıyız. Elbette farklı dilleri öğrenmeliyiz, farklı milletden insanlarla iletişim kurmalı ve onların dilini konuşabilmeliyiz ancak günlük hayatımızda “okey” yerine “tamam” gibi türkçe kelimeler kullanarak Türkçemize sahip çıkmalıyız.

Önceki MakaleSorunlarla Karşılaştığımızda Yardımcı Olabilecek Kurumların Adı Nedir
Sonraki MakaleHuzur ile ilgili yazı, kompozisyon

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz