Kuran-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hz. Muhammed’in Rolü ve Önemi

0
129

Kuran-ı Kerim’in Açıklanmasında ve Anlaşılmasında Hz. Muhammed’in Rolü ve Önemi nedir?

Yüce Allah Kuran-ı Kerim’in önemini insanlara anlatmak ve İslam konusunda kulları bilgilendirmek, insanlara ahiret yaşamını ve dünya yaşamını anlatmak için pek çok peygamber görevlendirmiştir.

Bu peygamberlerden sonuncusu Hz. Muhammed (s.a.v) dir. Kuran-ı Kerim ahiret yaşamı ve dünya hakkında pek çok bilginin temel kaynağı olarak bilinir.

İnsanların bu dünyaya neden geldiğini ve neden yaşadıkları gibi temel soruların cevaplarını Kuran-ı Kerim’den öğrenmekteyiz.

Hz. Muhammed biz kullara Kuran-ı Kerim’i anlatmış, ahiret yaşamı hakkında bilgi vermiş, Yüce Allah’ın kullarından isteklerini ve emirlerini insanlara ulaştırmıştır.

Kuran-ı Kerim’in indirilmesi 23 yıl sürmüştür, bu süreçte indirilen ayetler unutulmamak için hafızlar tarafından ezberlenmiş ve düz yassı ağaç kabukları, kemik gibi yazıya uygun olan zeminlerin üzerine kazınmıştır.

Kuran-ı Kerim’in anlaşılmasında, anlatılmasında Hz. Muhammed’in rolü oldukça büyüktür çünkü o bu konuda dinlenilmesi, örnek alınması gereken tek kişidir.

Hz. Muhammed bu bağlamda İslam dininin anlaşılıp öğrenilmesinde insanlara büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Hz. Muhammed bize bu konuda Kuran’ın anlaşılmasına yönelik büyük katkısı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here