Kuran’ı Kerim’de Namaz İle İlgili Ayetler

0
374
Kuran'ı Kerim'de Namaz ile ilgili Ayetler nelerdir

Kuran’ı Kerim’de Namaz ile ilgili Ayetler nelerdir, Kuran-ı Kerim mealinde namazla ilgili ayetler nelerdir. Kuran-ı Kerimde yer alan namazla ilgili ayetler.

Kuran-ı Kerim’de namaz ile ilgili olan ayetlerden bazılarını yazının devamından bulabilirsiniz. Kuran-ı Kerim kutsal kitabımız bize namaz ve diğer ibadetler ile ilgili her şeyi Kuran-ı Kerim’de açıklamıştır.

Müslümanlar olarak ne yapmamız neleri yapmamamız gerektiği konusunda Kuran’da pek çok bilgi mevcuttur. Biz inananlar olarak bu rehber niteliğinde olan kitabımıza sarılmalı ve onun yolunda ilerlemeliyiz.

Kuran-ı Kerim’de Namaz İle İlgili Ayetlerden Bazıları

Bakara Suresi, 43. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.

Bakara Suresi, 3. ayet: Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.

Bakara Suresi, 45. ayet: Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır.

Bakara Suresi, 110. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir.

Bakara Suresi, 153. ayet: Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.

Bakara Suresi, 238. ayet: Namazları ve orta namazını (üstlerine düşerek, titizlik göstererek) koruyun ve Allah’a gönülden boyun eğiciler olarak (namaza) durun.

Al-i İmran Suresi, 39. ayet:
O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.”

Nisa Suresi, 101. ayet: Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır.

Nisa Suresi, 103. ayet: Namazı bitirdiğinizde, Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık ‘güvenliğe kavuşursanız’ namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü’minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.

Maide Suresi, 55. ayet: Sizin dostunuz (veliniz), ancak Allah, O’nun elçisi, rüku ediciler olarak namaz kılan ve zekatı veren mü’minlerdir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here