Lise, Üniversite Diplomasını Nereden Alabilirim?

0
210

Lise, Üniversite Diplomasını Nereden Alabilirim?, Eski diplomamı nereden çıkarabilirim, diplomalarıma nasıl ulaşabilirim.

Yüksek lisans başvurusu için başıma gelen bir hadiseden bahsetmek istiyorum. Benimki biraz farklı ancak yine de benzer durumda olanlara yol gösterici olmasını temenni ederek yazıma başlıyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, eğer üniversite terk iseniz ve lise diplomanız lazımsa terk ettiğiniz üniversiteye giderek lise diplomanızı alabilirsiniz, ilgili üniversitenin öğrenci işleri daire başkanlığına başvuru yapmalısınız.

Ehliyet başvurusu için gerekli olan diplomayı en son mezun olduğunuz okuldan almalısınız, eğer mezun olmadıysanız bir önceki okuldan talep edebilirsiniz. Mezun olunan okullarda diplomalar uzun yıllar saklanmak zorundadır bu yüzden 5 yıl geçti 10 yıl geçti deyip yoktur gözüyle bakmayın, okulunuzun öğrenci işlerine gidip başvuru yapın.

Benim başıma gelen olay ise, yüksek lisans başvurusu için ihtiyacım olan diplomanın orjinalinin okulda olması ile alakalı. Okulu aradım ve rica ettim, zira başvurular internet ortamından yapılıyor ve bana dijital ortamdaki diploma yeterli olacak.

Okulu aradım ve bu konuda derdimi anlattım, kırmadılar mail üzerinden diplomamın dijital halini göndereceklerini söylediler ve güzel bir dille mail attım, birkaç saat içinde dönüş yaptılar ve diplomamın dijital haline mail üzerinden sahip oldum.

Sizin de başınızda böyle bir durum söz konusu öncelikle en son mezun olduğunuz okula başvurun. (Örnek üniversite mezunusunuz üniversite, lise diplomalarınız ilgili üniversitenin öğrenci işlerindedir.)

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here