Merkez Bankacılığı ve Merkez Bankasının Fonksiyonları, Görevleri Nelerdir

0
159

Merkez bankasının görevi nedir ? ve Merkez bankasının finansal yapı içindeki fonksiyonları hakkında bu başlık altında kısaca bilgilendirme yapacağız değerli okurlar.
Merkez bankası hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, bir ülkenin finansal yapısı içinde 4 temel aktör vardır bunlar ; Merkez bankası, Finansal aracılar yani bankalar, Tasarruf sahipleri, Yatırım yapmak isteyenler olmak üzeredir, bunlardan en önemlileri ise merkez bankasıdır.

TC Merkez Bankası Hakkında
Kuruluş : 1934

Merkez bankası sisteminin ilk olarak İngiltere’de 1694 yılında başladığı bilinmektedir. Merkez bankasının genel olarak bakacak olursak, bir ülkedeki merkez bankasının üstlendiği farklı görevler olabilir ancak biz buradan sadece tüm Merkez bankalarının üstlendiği ortak görevlerden sizlere bahsedeceğiz.
Tüm merkez bankalarının ortak 3 temel görevi
1-Para piyasalarının istikrarını sağlamak
2-Bankaların bankası ve liditidenin son kaynağı olması
3-Devletin bankacılığını yapması

Bu 3 temel faktörü kısaca açıklamak gerekirse,
Para piyasalarının istikrarını sağlamak : Bir merkez bankasının üstlendiği en önemli görev olarak bilinir, ülkedeki para sistemini kontrol edip istikrarlı bir şekilde çalışmasını olanak sağlar.

Bankaların bankası ve liditidenin son kaynağı olması : Bankaların bankası tabiri, bankaların müşterilerine sundukları imkan ve hizmetin, merkez bankasının da bankalara sunması anlamına gelir.
Merkez bankası bankalara kısa vadeli fon sağlamaktadır, ayrıca likitidenin son kaynağı olarak bilinir.
Merkez bankasının yürüttüğü hizmetler, toplanan çeklerin takasına aracılık etmesi, bozukluk ve banknotların bankalara dağıtımı, ticari bankaların faaliyetleri üzerinde düzenleme ve kontrol yetkisi.

Merkez bankası, ödünç verebilecek son kredi kurumu olarak bilinir.
Devletin bankacılığını yapması : Merkez bankası devletin finansal danışmanı olarak bilinir.Devlete kısa vadeli avans da verebilmektedir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here