Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar

0
458
meslek seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken özellikleri

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar, meslek seçiminde maneviyatın önemi, meslek seçiminde göz önünde bulundurulması gereken özellikler.

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar
meslek seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken özellikleri

Meslek önemlidir, insanlar meslekleri sayesinde geleceğe umutla bakabilir, gerek maddi gerekse manevi açıdan doyumu yapmış olduğu mesleği ile sağlamak ister, işini iyi yapanlar bunu başarır, ancak uyduruktan yapanlar ise her zaman kaybedenler olacaktır.

Meslek seçimi kişinin geleceğe yönelik planlarının bir parçasıdır, kişi kendisini 10 yıl sonra doktor olarak görüyorsa tıp fakültesine giriş yapar ve bu alanda çalışmasını sürdürür, bir tarihçi olarak görüyorsa tarih alanında, otomobil tamircisi olarak görüyorsa araç işleriyle ilgilenir. Yada bir market sahibi olmak istiyorsa dükkan açar vs.. çoğaltılabilir, ancak herkesin kafasında ileriye yönelik bir meslek ne iş yapacağına dair bir kaygı vardır.

Bu adımı zamanında sağlam atarak, attığımız alanda emin adımlarla ilerlememiz gerekmektedir, birkaç yıl o işi, birkaç yıl bu işi yapıp bırakırsak hiçbir şeyi elde edemeyiz.

Meslek seçimi sırasında maneviyat da önemlidir, haram para kazanmadan, ahiret yaşamını düşünerek kul hakkına girmeden helal olarak kazancımızı sağlamak bizim ahiretteki teminatımız olacaktır.

Meslek seçimi bu yüzden insanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir, yanlış atılan bir adım çorap söküğü gibi yanlışlıklar sinsilesini getirecek bu da bireyin mutsuz olmasına neden olacaktır.

Meslek seçimi yaparken öncelikle kendimize şu soruyu sormalıyız, ben bu işi seviyor muyum?”  eğer bu soruya cevabınız hayır ise o işi yapamazsınız, yada tamamen para getirdiği için o işi yapmak istiyorsanız yine o işi yapamazsınız.

Bir işi yapabilmek ilerletmek ve geleceğe yönelik iyi bir kazanç elde edebilmek için yaptığınız işi gerçekten severek yapmalısınız.

Sadece para getirdiği için inşaat sektörüne giren bir kişi kazanamazken, gerçekten sevdiği için simit satmaya başlayan bir kişi gelecekte simit dükkanı zinciri açarak ciddi gelirler elde edebilir, ancak sevmeden sadece para kazanmak amacıyla inşaat işine giren kişi bir süre sonra işlerin düşündüğü gibi gitmediğini görecektir.

Bu bağlamda, meslek seçimi yaparken yapmaktan hoşlandığımız bir işi seçmeliyiz, bu bir futbol oyunu da olabilir, basketbol oyunu da, voleybol da… Yada bir bale sanatçısı, fotoğraf sanatçısı vs..

Unutmayın tek kural sadece yapmaktan zevk almak, mutlu olmak ve gerçekten iyi şekilde yapmaktır, altın kural budur.
MESLEK SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMNELİYİZ MADDELER HALİNDE

  • Meslek seçecek olan kişi öncelikle kendisini tanımalıdır.
  • Meslek seçmeden önce kişi, yeteneklerini ve ilgi duyduğu alanları bilmelidir.
  • Meslek seçilmeden önce meslekler hakkında genel bir bilgi edinilmelidir.
  • Meslek seçilmeden önce seçilmesi düşünülen mesleğin gerektirdiği ilgi ve yetenekler konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Meslek seçiminden önce düşünülen mesleğin ihtiyacı olduğu kişilik özellikleri tespit edilmelidir.
  • Mesleğin çalışma ortamı konusunda bilgi edinilmeli ve mesleği seçecek olan kişinin ileride bu çalışma ortamında mutlu olup olmayacağı düşünülmelidir.
  • Meslek seçilmeden önce seçilmesi düşünülen mesleğin avantajları ve dezavantajları konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Meslek seçilmeden önce tercih edilecek olan meslek hakkında gelecekteki hak ve imkanlar konusunda kısa bir araştırma yapılmalıdır.
  • Seçilecek olan meslek hakkındaki iş sahaları araştırılmalıdır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here