Mitoz ve Büyüme hakkında bilgi

0
76

Mitoz ve Büyüme, mitoz ve büyüme ile ilgili bilgi, mitoz ve büyüme  nasıl olur,

Varsa bebeklik resimlerinizi inceleyiniz. Bebeklik dönemine göre şimdi çok daha büyük olduğunuzu kolayca fark etmiş olmalısınız. Aradan geçen zaman içerisindeki büyümenizi vücudunuzu oluşturan hücrelerin mitoz bölünmesine borçlusunuz. Dal üzerinde küçük bir tomurcuk şeklinde oluşan yaprak, hücrelerin bölünerek çoğalması sonucunda büyür.

mitoz ve üreme hakkında bilgi
mitoz ve büyüme hakkında bilgi

Kesilen saçlarımız bir süre sonra uzar ve tekrar tıraş olmamız gerekir. Tırnaklarımızı belli aralıklarla kesmek zorunda kalırız. Çünkü saç, sakal ve tırnak kesildikten sonra tekrar uzar. Bir ana hücrenin mitoz bölünmesi sonucunda kendisine benzer özellikte iki yavru hücre meydana gelir. Belli bir olgunluğa erişen yavru hücreler de bölünür ve hücre sayısı artmaya devam eder. Olgunlaşan hücrelerin mitoz bölünmesi ile organizmadaki hücre sayısının artması sonucunda
büyüme gerçekleşir. Saç ve tırnaklarda olduğu gibi organizmanın bazı bölümlerinde de hücre bölünmesi hızlı ve süreklidir. İç organlar ve iskelet gibi bölümlerde ise bölünme yavaş olup bir süre sonra tamamen durabilir.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here