Mühendis Olunur Mu Doğulur Mu

0
150
mühendis

Mühendis Arapça kökenli bir kelime olup hendese kelimesinden türemiştir. Anlam olarak geometriyi bilen geometriden anlayan kişi olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ise mühendis kelimesi çok daha geniş bir anlam yelpazesinde kullanılmaktadır. Peki mühendis olmak için sadece okumak ve diploma almak yeterli midir? Yoksa doğuştan bir takım vasıflara sahip olmak mı gerekir?

Her meslek grubunda olduğu gibi mühendislik mesleğinde de doğuştan o meslek grubunun yapısına uygun vasıfları bünyenizde bulundurmanız gerekir. Çünkü yaptığınız işle zekanızın, karakterinizin örtüşmemesi sizi kesinlikle işinizde başarıya ulaştırmayacaktır.

Mühendis Olunur Mu Doğulur Mu

Mühendislik okuması zor, çok fazla hata kaldırmayan bir meslektir. Çünkü yapılan hatalar çok büyük can ve mal kayıplarına neden olabilir. Yapılan işin türüne göre bu değişiklik gösterse de mühendislik mesleği hayal gücü yüksek olmayan, insanların hayatlarını kolaylaştırmayı düşünmeyen, aklını kullanmayı çok sevmeyen kişilerin kolaylıkla yapabileceği bir meslek türü değildir. Nitekim ülkemizde bir sürü diplomalı kendini geliştirememiş mühendislik mezunu bunu kanıtlar niteliktedir.

Mühendis olunur mu doğulur mu sorusuna gelince; zeka doğuştan gelen bir yetenektir. Sonradan zeka kazanılmaz, bilgi kazanılır. Bilgi olmadığı sürece zeka bir işe yaramaz. Mühendislikte öyledir. Siz kendinize bir şeyler katarak bir konuda uzmanlaşırsınız. Sadece ilginiz var ise bir konuya, o konuya ilgi duyarak üzerine gidersiniz.

mühendislik

Mühendislik ile ilgili bölümler seçerken başkasının zorlaması ile meslek seçmeyiniz. Tamamen kendiniz neye ilgi duyuyor, merak ediyorsanız o alanı seçiniz. Sakın sakına maaş durumuna bakarak meslek seçmeyiniz. İlerleyen zamanlarda size ızdırap gibi gelebilir. Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız hayattan sıkılmaz, zevk alırsınız. Sanki para için çalışmıyor, zevkiniz için zaman geçiriyor gibi olursunuz.

Sizler için önerebileceğim belli başlı mühendislik bölümleri şunlardır;

 1. Bilgisayar Mühendisliği
 2. Bilişim Sistemleri Mühendisliği
 3. Biyomühendislik
 4. Çevre Mühendisliği
 5. Endüstri Mühendisliği
 6. Enerji Sistemleri Mühendisliği
 7. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 8. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
 9. Gıda Mühendisliği
 10. Geomatik Mühendisliği
 11. Harita Mühendisliği
 12. Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 13. İç Mimarlık
 14. İnşaat Mühendisliği
 15. Jeoloji Mühendisliği
 16. Kimya Mühendisliği
 17. Maden Mühendisliği
 18. Mekatronik Mühendisliği
 19. Makine Mühendisliği
 20. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
 21. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
 22. Nanoteknoloji Mühendisliği
 23. Nükleer Enerji Mühendisliği
 24. Orman Endüstri Mühendisliği
 25. Otomotiv Mühendisliği
 26. Raylı Sistemler Mühendisliği
 27. Tekstil Mühendisliği
 28. Yazılım Mühendisliği
 29. Ziraat Mühendisliği
 30. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Bu bölümler hakkında ayrıntılı bilgi almak için google’a “Mühendis Beyinler” yazarak, bilim ve mühendislik sitesinden bilgiler alabilirsiniz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here