Müsadere Sistemi Nedir

0
347

müsadere nedirMüsadere sistemi nedir, kimin zamanında kaldırıldı, müsadere usulü hakkında kısaca bilgi, müsadere nezaman kaldırıldı,
Müsadere Sistemi
İslam devletlerinde devletin şahısların mallarına el koyması uygulamasıdır.İlk kez Abbasilerde görülen bu uygulama, Türkiye Selçuklularında 1.Alaeddin Keykubad zamanında görüldü.Sultanlar müsadere uygulamasıyla bazı beylerin zenginlikleri ve güçleriyle kendilerini gölgede bırakıp rakip olmalarını önlemeye çalışmışlardır.
Osmanlı Devleti’nde ise ilk kez Fetret Devri’nde (1402-1413) Musa Çelebi tarafından uygulandı.Müsadere uygulaması Osmanlı Devleti’nde ilmiye mensupları hariç bütün devlet adamlarını kapsamıştır.
XVII. yüzyıldan itibaren ayanların da mal varlığı müsadere edildi. Malları müsadere edilenlerin geride kalan eşleri ve çocuklarının geçimini sağlayacak miktarda para bırakılmasına önem verilir ve varsa borçları ödendikten sonra kalanlara el konurdu. Sultan II. Mahmut bir fermanla müsadereyi kaldırsa da bir süre daha devam etti ve tam olarak Tanzimat Fermanı’yla bu uygulama sona erdi.

Önceki MakaleMusul Sorunu ve Sonuçları Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleKredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse Avukatlık Olur ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz