Mustafa Kemal Atatürk Kimdir, Hayatı, Eserleri

0
158
Ataturk
Mustafa kemal atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir ? Hayatı, Eserleri

1881 yılında Selanik’te doğan Mustafa Kemal Atatürk, sırasıyla Mahalle Mektebi ve Şemsi Efendi Okulu’nda okuduktan sonra, Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydolduktan kısa süre sonra Askeri Rüştiye’ye yazılarak askeri eğitimine başladı.

Manastır Askeri İdadisi’ni bitirdikten sonra İstanbul Harp okulunu ve İstanbul Harp Akademisi’ni tamamlayarak 1905 yılında kurmay yüzbaşı olarak ilk görev yeri olan Şam’a atandı.

Trablusgarp ve Balkan savaşlarında görev aldıktan sonra Sofya’ya askeri ataşe olarak gönderildi.1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale, Kafkas ve Suriye Cephelerinde görev aldı.

1919 yılında Kurtuluş Savaşı’nı başlattı ve 1922 yılında başarıyla tamamıladı. Modern Türkiye’nin her alanda çağdaşlaşmasını sağlayacak yenilikler yaptı.1938 yılında hayatını kaybetti.

Kaleme aldığı önemli eserleri şunlardır;

Nutuk (Söylev), Atatürk’ten Mektuplar, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk’ün Hatıra Defteri, Arıburnu Muharebeleri Raporu, Karlsbad Hatıraları, Geometri, Medeni Bilgiler, Bölüğün Muharebe Eğitimi, Takımın Muharebe Eğitimi, Taktik Tatbikat Gezisi, Taktik Meselelerin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler, Cumalı Ordugahı, Zabit ve Kumandan ile Hasbihal.

Atatürk’ün Hayatı Fotoğraflarla, Kısaca

Atatürk Hakkında Bilgiler

Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk Fotoğraf
Mustafa Kemal Atatürk Fotoğraf

 

Önceki MakaleResimli, Sözlü Cuma Mesajları Facebook
Sonraki MakaleEvde Biber Gazı (Göz Yaşartıcı Sprey) Yapımı, Nasıl Yapılır ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz