Mustafa Kemal Atatürk’e Suikast Girişimi

0
375
atatürke suikast girişimi

Mustafa Kemal Atatürk’e Suikast Girişimi hakkında kısaca bilgi, Atatürk’e İzmir’de suikast girişimini kim yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk'e Suikast Girişimi
atatürke suikast girişimi

Cumhuriyet karşıtları ve eski rejim taraftarları Mustafa Kemal’i ortadan kaldırmak için girişimde bulunmuşlardı. Eğer Mustafa Kemal’i öldürürlerse Mustafa Kemal’in inkilaplarını sona ereceğini savunuyorlardı.

Atatürk’ün İzmir’e gezi yapacağını haberini almışlar ve Suikast i İzmir’de yapmak için planlamışlardı.

Mustafa Kemal’e suikast girişimini planlayanların başında Ziya Hurşit adında bir isim vardı. Kurtuluş savaşının kazanılmasının ardından Mustafa Kemal’e ve yaptığı inkilaplara kin ve nefret duymuş, ve bu planı yapmıştır.

Ziya Hurşit Bir grup arkadaşını Mustafa Kemal’e suikast girişiminde bulunmak için ikna edecek ve planı uygulamak için yola koyulacaklardı.

Eğer Atatürk’ü öldürürlerse, Atatürk’ün yeniliklerinin de son bulacağını düşünüyorlardı.

Plan şuydu ; Atatürk’ün gideceği güzergah L şeklindeydi, bu L’nin köşesinde bir mahalle kahvesi vardı,  Suikastçiler bu kahvede oturup çevreyi gözetleyeceklerdi, suikastçilerin bunun L nin köşe noktasın seçmelerindeki amaç ise bu noktada araba mecbur olarak yavaşlayacak olmasındandır.

Bu noktada araç yavaşladığında Atatürk’ün aracına kurşun yağdıracaklar ve suikast girişimi yapmayı planlıyorlardı.

Ancak Atatürk, Balıkesir’den İzmir’e gelmesi gereken günden 1 gün sonra gelecek ve gezisini 1 gün erteleyince Suikast planı ortaya çıkmıştır. Suikastçıları kaçıracak olan sandalcı bu durumdan endişe edecek planın ortaya çıktığını düşünüp dönemin valisine gidip olan biten her şeyi anlatacak ve suikastçıların isimlerini verecektir. Bu kişi Girit’li Şevki’dir.

Bunun üzerine İzmir valisi adı geçen şahısları yakalatmış, bu kişiler istiklal mahkemelerinde yargılanarak suçlu olanlar idam edilmiştir.

Bu olayların ardından sandalla kaçıracak olan Girit’li şevki de idam edilmiştir. Şükür ki Atatürk gezisini bir gün geciktirmiş ve bu vahim olay gerçekleşmemiştir.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here