Nüfus Nedir ? Nufüs Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

0
144

Nüfus Nedir ? Nufüs Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?, kısaca bilgi, konu özeti, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

NÜFUS ve YERLEŞME

Nüfus: Belli bir alanda yaşayan insan sayısına nüfus denir.

Nüfusun özelliklerinin bilinmesi – incelenmesi bir ülkenin gelecekle ilgili bütün planlarının yapılmasında önemlidir.

Yeryüzünde Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler
1. Yerşekilleri:

Yerşekillerinin elverişli olduğu, engebesiz yerler nüfusun kalabalık olduğu yerlerdir. Ovalar ve fazla yüksek olmayan platolar başta tarım olmak üzere birçok ekonomik etkinlik açısından elverişlidir. Dağların uzanış yönü, dağlar arasındaki geçitler ulaşımı kolaylaştırdığı veya zorlaştırdığı ölçüde nüfus yoğunluğu üzerinde etkili olur.

2. İklim:

İklim nüfus dağılışı üzerinde en önemli etkenlerden biridir. Nüfusun büyük bir bölümü orta kuşakta yaşamaktadır. Bunda en önemli rolü sıcaklık oynamıştır. Ayrıca yağışlı yerler yine nüfusun fazla olduğu yerlerdir.

3. Toprak Özellikleri:

İnsanın yerleşik hayata geçmesi tarımla uğraşması ile birlikte başlamıştır. Eski büyük medeniyetler verimli topraklarda gelişmiştir.

Mezopotamya, Aşağı Nil Havzası ve Nil Deltası, Batı Anadolu (Kıyı Ege Ovalan) büyük medeniyetlerin kurulduğu yerlerin başında gelir. Bugün de verimli topraklar aynı zamanda nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerdir.

4. Beşeri ve Ekonomik Özellikler:

Endüstri, tarım, madencilik, ormancılık, ticaret, turizm, ulaşım gibi ekonomik etkinliklerin gelişmişlik derecesi nüfus dağılışını etkiler.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here