Oktay Akbal Kimdir, Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgi

0
138

oktay akbalOktay Akbal Kimdir, Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgi, edebi kişiliği, ödev araştırması, ansiklopedik bilgiler,

Oktay Akbal kimdir ?

Doğum: 1923

Yazar İstanbulda doğmuştur. Oktay Akbal fıkra, hikaye ve roman türlerinde eserler vermiştir. Yazarın edebiyat yazınları ile tanışması ilk olarak Servetifünun dergisindeki sekreterlik görevi ile başlamış oldu. Daha sonraları gazetelerde fıkra yazarı olarak görev almıştır. Yazarın eserleri 1942 senesinde ilk olarak yayın hayatına sunuldu.

Yazar kendine has bir üslup ile başarılı eserler verdi. Anlatım gücü etkili olan yazarın düz yazı olan yazıları ise şiir tarzındadır. Oktay Akbal yazmış olduğu eserler ile ödüller kazandı. 1957 senesinde Türk dil kurumu ödülünü kazanan yazar, bu ödülü Suçumuz İnsan Olmak adlı eseri ile kazanmıştır. 1959 senesinde sait faik ödülünü kazanan yazar, bu ödülü ise Berber Aynası adlı eser ile bu ödüle layık görülmüştür.

Başlıca Eserleri : Atatürkçülük savaşı, önce şiir vardı, Anılarda görmek, İnsan bir ormandır, suçumuz İnsan olmak, Garipler sokağı, Bulutun rengi, Bizans definesi, Aşksız insanlar, Önce ekmekler bozuldu.

 

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here