ÖSYM Zamanı Geçmiş – Süresi Dolmuş Fotoğraf Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır

0
1124
ÖSYM Fotoğraf Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır ÖSYM fotoğraf güncellemeye, değiştirmeye karar verdiniz amaan ne iyi ettiniz ancak ufak bir sorun var bunun için başvuru merkezine gitmek zorundasınız. Bende yarım saat önce bu işlemleri hallettim ALES başvurusu için fotoğrafın süresi geçmiş ve başvuru merkezine gitmem isteniyordu bu yüzden başvuru merkezinden gelir gelmez tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Atalarımız ne demiş söz uçar yazı kalır, yıllar sonra baktığımda geriye dönüp okuyorum ve inanılmaz duygular hissediyorum neyse konumuza dönelim hemen…

Fotoğraf değiştirme işlemi için malum ösym başvuru merkezlerine gitmek zorundasınız, gittiniz diyelim buldunuz başvuru merkezini. Benim gittiğim yer bir Lise idi, başvuru merkezine gittim kimse yoktu müdür yardımcısına gittim bilmiyorum dedi başından savarcasına. Neyse oradan çıktım bir memur buldum mavi önlük giymiş sanırım hizmetli idi, daha “pardonn” demeden birşey soracağımı anlamış olmalı ki “bilmiyorum, bilmiyorum, bilmiyorum” dedi hafif tebessüm ederek neyse ki iyi niyetli imiş tebessüm etti : )

Ardından başka bir memur buldum odasına tıklatıp girdim anlattım durumu böyle böyle sınav başvurusu yapacağım ilgili … bey odasında yok nerde olduğu konusunda bilginiz varmı falan filan yok bilmiyorum dedi. Neyse çıktım.

ÖSYM başvuru merkezi kapısının önünde beklerken müdürün odası gözüme çarptı müdüre gittim tıklattım girdim güzel karşıladı, anlattım durumu çok naif bir şekilde bilgisinin olmadığını ancak buralarda olduğunu bir yere gitse bilgi vereceğini söyledi. Çok iyi niyetli idi ama bu kadar yardımcı olmak istemeyen memurun arasında böyle bir müdür şaşırtıcı idi benim için.

Sonra kısa bir (15dk) bekleyişten sonra memur nihayet olay mahaline teşrif etti ve durumu anlattık yan odada bir işi varmış oraya geçti ve bekleteceğini söyledi bir 15dk da öyle bekledik. Neyse sonra geldi …

Odada her şey hazır zaten webcam falan, sakallarım vardı tereddütlüydüm acaba fotoğrafda sıkıntı olur mu diye düşünüyordum ki olmadı. Odaya girmemle çıkmam 5 dakika bile sürmedi.

Sistem hazır zaten direk odaya girerken ALES olduğunu söyledim çatır çatır hemen TC mi yazdı fotoğrafı çekti üstüne 5 TL, BEŞ LİRA para istedi neyse verdim parayı ve çıktım.

5 dakikalık iş için ortalama 30 dkyı geçik bir süre beklemiş oldum. Neyse ki işimi hallettim. Ancak insanlar özellikle yıllanmış memur olan kişiler neden sanki orada zorla tutuluyormuş gibi duruyorlar bunu anlamak gerçekten zor. Para kazanıyorsun abi… zorla kimse tutmuyor seni orada bırak git ticarete atıl o zaman madem işini sevmiyorsan, aman insanlara yardımcı olurum diye korkan tipler git başka bir iş yap, çorap sat, pazarlara falan çıkarsın belki o zaman güler yüzlü olmayı öğrenirsin. Malum somurtan esnaftan kimse bir şey almak istemez bu işin raconu budur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here