Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir, Çalışma Alanları

0
214

sağlık yönetimiBilindiği gibi sağlık, toplumdaki tüm bireyleri ilgilendiren nadir olaylardan biridir. İnsanların bireylerin sağlığını koruması ve geliştirmesi hastalandıklarında tedavi edilmeleri, ve gerekiyorsa rehabilite edilmeleri sağlık hizmetleri sunumunun önemli parçaları.

Bu hizmet sunumunun ulaşılabilir kaliteli ve entegre olarak yapılması önemli, hızla gelişen teknoloji, giderek artan uzmanlaşma, çalışan ve hasta memnuniyeti kavramlarının da işin içine girmesi ve önem kazanması sonucunda, artık sağlık bir yönetim biçimi gerektiren dallardan oldu.

Özellikle sağlığa ayrılan payın pek çok ülkede çok az olduğu göz önüne alınırsa, sağlıkta organizasyon ve yönetim oldukça ön plana çımaktadır, bu nedenle sağlık yöntimi bölümü sağlık ve işletme alanında ortak konuları bir araya getirerek, öğrencilere bir potata eğiterek, öğrencilere sağlık yöneticisi, sağlığın gelişmesi için strateji oluşturacak, planlama yapacak, yöneticilerin gelişmesi yeni profesyonelleri geliştirmek için, önemli bir merkez halindedir. Ayrıca bölümümüzün öğrencilerine bir de bütünleşik yüksek lisans imkanı sunmaktadır, bu yüzden oldukça avantajlı bölümlerden birisi olarak sağlık yönetimi bölümünü söylemek mümkün.

Yüksek Lisans Doktora
Sağlık Yönetimi: Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora Programı Vardır.
Hastane İşletmeciliği: Tezi-Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora Programı Vardır.
Sağlık yönetimi bölümü çalışma alanları
– Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumların merkez ve taşra teşkilatları yönetim birimleri
– Kamu ve özel sektör hastaneleri
– Ülkemizde sağlık sorunlarıyla ilgili çalışma yapan gönüllü kuruluşlar
– Kamu ve özel sektör kaynaklı sağlık sigortası kuruluşları
– İlaç, tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşları
– Üniversitelerin ilgili fakülte ve yüksekokullarıdır.

Önceki MakaleHilal Taktiği, Kurt Kapanı Nedir ?
Sonraki MakaleEczacılık Bölümü Geleceği

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz