Sakarya İklimi Hakkında Bilgi

0
158

Sakarya.8Adapazarı’nda Akdeniz iklimi ile Karadeniz bölgesinde hüküm süren iklim arasında bir geçiş şekli kendini gösterir. Kışlar soğuktadır. Yazlar sıcak geçer.

Çok bariz bir kurak mevsimi yoktur, ilin merkezi olan Adapazarı şehrinde yıllık ortalama sıcaklık 14,3 dır. En sıcak ay ortalaması 23,4, en soğuk ay ortalaması ise 6,6 dır.

Şimdiye kadar kay­dedilen en yüksek sıcaklık 41,2 dır (24 ağustos 1938 tarihinde kaydedilmiştir). Aynı me­teoroloji istasyonunda raslanan en düşük ısı (6 şubat 1960 da kaydedilmiş olan) —12%5 dür. Adapazarı Ovası ortalama olarak senede 8 – 9 gün karla Örtülü kalır.

Yıllık yağış tutarı 774 mm. dür. Güneydeki dağlık kesim üzerinde bu miktar artar. En yağışlı mevsim kıştır. Bu mevsimde bütün yıllık yağışın % 32*5 i düşer.

Kıştan sonra en fazla yağış alan mevsim alan sonbahar, yıllık yağışın % 26 um alır. En az yağışlı geçen yaz mevsiminde de Marmara bölgesinin başka kesimlerindeki kadar kuraklık hissedilmez.

Bu mevsimin yağış payı % 18*5 tur. Yazın nisbeten yağışlı geçmesi Sakarya ilinde mısır ekiminin önemli bir yer almasına da sebep olmuştur.

Önceki MakaleSakarya Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleSakarya Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz