Sevgiliyle Öpüşmek, Sarılmak, Elini Tutmak Oruç Bozulur Mu ?

0
325

Sevgiliyle Öpüşmek, Sarılmak, Elini Tutmak Oruç Bozulur Mu ?, sevişmek orucu bozarmı, dudaktan öpüşünce oruç bozulurmu, sevgilimin elini tutsam oruç bozulur mu,

Sevgilimle öpüşmek, sarılmak elini tutmak gibi eylemlerde bulununca orucum bozulur mu ? Sitemize gelen bir soruyu sizlerle paylaşmak hem bilgilendirmek istedim.

 

İşte gelen o soru

“Ya şimdi sevgilimizle (eşimizle değil) sevgilimizde öpüşsek sarılsak el ele tutuşsak oruç bozulur mu? Yada sadece öpüşsek bozulur mu? ”

Sevgilimle sarılmak orucu bozarmı, yada elini tutmak orucu bozarmı diye bir soru gelmiş.
Dudaktan öpüşünce oruç bozulur mu
İşte o sorunun cevabı

Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

Yani buradan çıkartacağımız sonuç şudur ; Eğer bir kişi eşine, yaklaştığında ikisinden de herhangi bir meni veya sıvı gelmediği sürece öpmekte sakınca yoktur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here