Sinekler Neden Ellerini Ovuşturur

0
3042

Zaman zaman çevremizi durup gözlemlediğimizde bir sürü ilginç olayla karşılaşırız. Sonrasında da doğamız gereği aklımızda neden sorusu belirir. Neden sorusu insanı düşünmeye iten kendini geliştirmeye iten bir sorudur ve cevabını bulmak için büyük bir istek oluşturur. Giriş birazcık felsefi olmuş olsa da aslında bugün ki neden sorumuzda sineklerle alakalı neden diye soracağız. Neden sinekler ellerini ovuşturur? Eminiz ki bu soruyu herkes kendine en az bir defa sormuştur. Gelin şimdi cevabını hep beraber aşağıdaki yazımızda öğrenelim.

sinekler ellerini ovuşturur

Sineklerin ellerinin ovuşturma hareketi sanki bir insanın ellerini yıkıyormuş hissiyatı uyandırır. Aslında bu hareket prensip olarak benzer bir özellik taşır. Bu şekilde sinek ellerinde ve bacaklarında biriken küçük parçacıkları temizler.

Evet sinekler periyodik olarak ayaklarına yapışan kirleri temizlemek zorundadırlar. Bu sayede hızlı bir şekilde tüm yüzeylerde rahat bir şekilde hareket edip gerektiğinde harekete geçebilirler.

Sineklerin ayaklarının uçlarında pullet adı verilen iki küçük ped bulunur. Bu yapılarda kendi vücudunun üretmiş olduğu sıvı bir tutkal salgılanır. Bu sayede sinek pürüzsüz bir yüzeyde hatta camda bile rahat bir şekilde tutunabilir.

Salgılanan yapışkan çok miktarda yağ içerir ve kılların yüzeye yapışmasını sağlar. Yağ olmadığı zaman sinek koşamaz, bacaklar kaygan buz bir zemin üzerindeki insan gibi hareket etmeye başlayacaktır.

Herhangi bir yüzey görünüşte oldukça temiz görünse dahi yakından bakıldığında küçük parçalarla ve kirlerle kaplıdır. Kir parçacıkları pedlere, kıllara yapışır ve normal hareketleri önler. İşte sinekler bu parçaları temizlemek için ellerini ve kollarını ovuştururlar.

Buna ek olarak,sineklerin ayak uçlarında bulunan bu yapılar sineklerin tat ve dokunma organlarıdır bu nedenle de temiz tutulmalıdır. Bu ilginç canlılar ilk önce ayaklarıyla üzerine kondukları şeyin tadını alırlar ve sonra ağızlarıyla tadını denerler.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here