Sokrates Kimdir? Hayatı, Felsefesi Kısaca

0
194

Sokrates, bir Yunan filozofuydu ve batı düşüncesinin ana kaynağıydı. Plato da dahil olmak üzere, öğrencileri tarafından kaydedilenler dışında, hayatından çok az şey biliniyor.

Sokrates Kimdir? Hayatı, Felsefesi Kısaca
sokrates kimdir hayatı, felsefesi kısaca

Sokrates, Konfüçyus ve Budda… Antik Dünya’nın büyük düşünürleri olarak bilinir. Düşünülemez olanı düşünmeye cesaret ederek modern dünyamızın temellerini attılar. Birbirinden kilometrelerce uzakta olan bu adamlar birbirinden radikal fikirlerle ortaya çıktı.

Sokrates, yurttaşlarını her zaman akla yönlendirmişti.

M.Ö 469’da bir ebenin ve duvar ustasının oğlu olarak dünyaya geldi. Atina’nın banliyolarında büyüdü. Sokrates’in şehri dönemin süper gücü olan perslerle vahşi çatışmaların izlerini taşıyordu.

M.Ö 508 civarında Demokrasi yani halkın yetkisi ortaya çıktı.

Sokrates, bildiğimiz kadarıyla karmaşık ve gizli düşünceler gömüldü. Kışın soğuğunda bile yalın ayak dolaşıp, sırtında eski bir cübbe oluyordu. Uzun süre ayakta dikiliyordu, kendi zihninde kaybolmuş gibiydi.

Akılcı düşünceyi iç dünyasına çevirdi, tüm enerjisini insanın varoluşunun temel sorunlarını çözmeye adadı.

 

Sokrates, M.Ö. 470 yıllarında Atina, Yunanistan’da doğdu. Yaşamını Platon ve Xenophon da dahil olmak üzere öğrencilerinin yazılarıyla biliyoruz. “Sokrates yöntemi”, Batı mantık ve felsefe sistemlerinin temelini attı. Yunanistan’ın siyasi iklimi döndüğünde Sokrates, M.Ö. 399’da ölüme mahkum edildi. Kaçması mümkün iken, kaçmak yerine bu kararı kabul etti.

 

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here