Soluk Borusu Ne İşe Yarar Görevi Nedir?

0
753
soluk borusu

Soluk borusu ne işe yarar görevi nedir, soluk borusunun görevi hakkında bilgi.  İnsanlar ve hayvanlarda soluk borusu canlıya nefesin girdiği alandır ve canlının yaşaması için en temel araçlarda birisidir.

soluk borusu

Her canlının yaşaması için, yaşamına devam edebilmesi için belli miktarda oksijeni sürekli olarak alabilmesi gerekmektedir. İşte bu oksijeni bazı canlılar nefes yani soluk borusu yoluyla alırken bazı canlılar ise farklı şekillerde almaktadır. Ancak netice olarak canlılar için soluk borusu gerekli olan ve hayati önem taşıyan en temel alanlardandır.

Soluk borusu yada nefes borusu vücutta solunan havanın geçtiği bir organdır. Soluk borusu düz ve silindirik bir yapıdadır. Soluk borusunun yapısı kıkırdak şeklindedir. Dışarıdan nefes ile gelen istenmeyen maddeleri atacak şekilde özel titrek tüylü dokuya sahiptir.

Soluk borusundan geçen hava akciğerlere ulaşır oksijen burada akciğerler tarafından işlenerek kana karışır ve vücudumuza kan yolu ile dağılır. Oksijen canlılar için gerekli olduğu gibi insan için de gereklidir bu yüzden oksijen insan vücuduna girebilmesi için ağız ve soluk yolu ile başlar, ardından akciğerlerden kana karışarak vücudumuza yayılır.

Soluk borusu nefes alabilmemiz ve solunum yapabilmemiz önemli hatta hayati bir öneme sahip olan organımız olarak bilinmektedir.

 

Önceki MakaleUçan Memelilere Örnek Nelerdir
Sonraki MakaleHz. Muhammed’in aile büyükleri kimlerdir isimleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz