Big Bang’ den Önce Neler Oldu

0
161
Büyük Patlamanın  öncesinde neler oldu

Büyük Patlamanın öncesinde neler oldu? Önce yumurta mı tavuktan çıktı yoksa tavuk mu yumurtadan? Her şey nasıl başladı? Bu soruların cevabı ünlü bilim adamı tarafından cevaplanmaya çalışıldı. Bir röportaj sırasında Hawking’in başka ünlü bir bilim adamı olan astrofizikçi Neil Degrass Tyson tarafından verildiğini söyledi.

İngiliz teorik fizikçi Stephen Hawking

Hawking ile yapılan röportaj, Neil Degrass Tyson‘ın ev sahipliği yaptığı StarTalk televizyonunun bir parçasıydı. Bilim adamları eski dostlardı, bu nedenle onlar için randevu ayarlamak zor değildi. Tyson bir meslektaşına pek çok bilim adamını rahatsız etmeyen bir soru sordu ve sadece bilimde kayıtsız olmayan insanlara: Big Bang’den önce ne oldu? Stephen Hawking oldukça yalın halde yanıt verdi ve bakış açısını net bir dille anlatmaya çalıştı.

“Big Bang’den önce hiçbir şey mevcut değildi. Einstein’ın genel görelilik teorisine göre, uzay ve zaman, maddenin ve enerjinin etkisi altında kavisli bir zamansal-uzaysal süreklilik oluşturur. Evrenin kökenini açıklayan kuantum yerçekimi için Öklid yaklaşımına yaklaşıyorum. Bu yaklaşıma göre, olağan zamanı boşluğun dördüncü boyutu olan hayali ile değiştirmeliyiz. Öklid’e göre, hayali zamanlarda var olan evrenin geçmişi, Dünya yüzeyine benzer dört boyutlu kavisli bir yüzeydir, ancak iki ilave boyuta sahiptir. ”

Stephen Hawking ve Amerikalı fizikçi James Hartle, “evrenin sınır şartı” nın sınırlarının olmadığını ileri sürdü. Başka bir deyişle, Öklid yaklaşımı uzay ve zamanı hiçbir şekilde bitmeyen bir tür kapalı yüzey olarak temsil eder. Hawking evreninin varlığının başlangıcı Dünyanın Güney Kutbu’na kıyasla. “Güney Kutbu’nun güneyinde bir şey yok. Aynı şekilde, Büyük Patlama zamanı gelinceye kadar hiçbir şey yoktu, “diye cevapladı.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here