Sultan 4. Mustafa Padişah Kısaca Hayatı, Hakkında Bilgi

0
189

Sultan 4. Mustafa Padişah Hakkında Bilgi, padişah oluşu, kimin yerine padişah oldu, kısaca bilgiler,

Kabakçı Mustafa isyanıyla taht­tan indirilen Sultan III. Selim’-den sonra, Osmanlı tahtına Sultan IV. Mustafa geçti. 28 yaşındaydı. Sultan I. Abdülhamid’in oğlu ve Sultan II. Mah-mud’un ağabeyiydi. Annesinin adı ge­nellikle Ayşe Sîneperver Sultan olarak geçer. Ama son araştırmalardan anla­şıldığı kadarıyla, Sultan IV. Mustafa’­nın annesi Nüketsezâ Kadın Sultandır.

9.padişah olarak Osmanlı tahtına oturan Sultan IV. Mustafa’nın çok kur-naz olduğu söylenir. Kabakçı isyanının bir ucu da ona bağlıdır. Sonradan geli­şen hadiseler, isyanda rol aldığı yolun­daki kuşkuları kuvvetlendirmektedir.

Kabakçı isyanı İstanbul’u tam bir karışıklığa sürüklemişti. Tahtta Sultan Mustafa oturuyordu, ama asıl idareci Kabakçı Mustafa idi. Bunun nereye ka­dar uevam edeceğini hiç kimse bilmi­yor, aklı başında devlet adamları kara kara düşünüyorlardı.

İhtilâl iyi sonuç vermemiş, devlet kurtulmamıştı. Tersine, daha beter bir kargaşaya düşmüştü. Giderek zayıflı­yor, acemilerin ve isyancıların elinde oyuncağa dönüyordu.

İhtilâli yapanlar bile bir süre sonra yakınmaya başlamışlardı. Ama Ka­bakçı  Mustafa—ki ihtilâlden sonra kendi kendisini Boğaz Nâzın ilân etmişti—kimseye acımıyordu. Biraz durumdan yakınan ya ipe, ya kılıca gönderiliyordu. Cellâtların işleri yine artmıştı. Kardeş kanı akıyordu.

Önceki Makale3. Sultan Selim Şiirleri Örnek
Sonraki MakaleÇelebi Mustafa Paşanın Sadrazamlığı Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz