Tarih bilimini niçin öğrenmeliyiz?

0
753

Tarih bilimini niçin öğrenmeliyiz?, Tarih öğrenmenin önemi nedir, tarihi neden öğreniriz.

Geçmişini bilmeyen geleceğe umutla bakamaz… Sözüyle başlamak istedim. Bir ulusun geçmişi, tarihi değerleri bu yüzden çok önemlidir.

Geçmiş değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için tarih biliminin önemi büyüktür. Aynı zamanda Tarih bilimi günümüz sorunlarının nereden kaynaklandığını, çözümüne ilişkin yorumlar ve olaylar örgüsünü anlayarak geleceğe yönelik çıkarım ve kestirim yapmaya yarar.

Tarih sayesinde bireyler geçmişini öğrenmenin yanı sıra toplumsal değerlerini öğrenir ve dünyayı daha yakından tanımasını sağlar.

İnsanların yaşamı sürekli olarak birbiriyle ilişkilidir. 2 kuşak önce yaşayan insanlarla bizim günümüzde mutlak bir bağımız mevcuttur. Mesela, 1900’lerin başında Osmanlı Devleti varken şimdi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardır. Atalarımız bize bu devleti kurarken hangi sıkıntılar yaşamışlardır, Mustafa Kemal Atatürk hangi girişimlerde bulunmuştur? İşte tüm bunları tarih sayesinde öğrenebiliriz ve bunları öğrendiğimiz zaman ülkemizin ve devletimizin kıymetini daha da iyi anlarız.

Fakat geçmişimizi nereden geldiğimizi bilmediğimiz zaman gelecek hakkında da bir yorum yapamayacağımızdan yok olmaya mahkum oluruz. Bu yüzden Tarihi, Tarihsel değerlerimizi öğrenmeliyiz. Araştırmalı ve sorgulamalıyız.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here