Tüketici Haklarına Şikayet Dilekçesi Örneği

5
2352

dilekce-ornegiBazen zaman zaman insanın canını sıkan moral bozucu şeylerle karşı karşıya kalabiliyoruz, tüketici haklarını ilgilendiren zamanlarda tüketici hakları derneğine ulaşabilmeniz için dilekçe ile şikayetinizi belirtip tüketici haklarına dilekçenizi göndermeniz gerekecektir.

Tüketici haklarına dilekçe örneğini inceleyebilir hazır şablonu indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Aşağıda tüketici haklarına gönderilmesi üzerine dilekçe örnekleri belirtilmiştir, detaylı olarak inceleyip dilerseniz word dosyası olarak indirip düzenleyebilirsiniz.

Dilerseniz dilekçe örneği adlı yazıdan dilekçe nasıl yazılır detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi

Sayın Başkanlığı’na


Veya

(Tüketici Mahkemesi olmayan yerlerde hangi mahkemenin yetkili olduğu araştırılarak)

Tüketici Mahkemesi sıfatıyla

(Asliye Ticaret Mahkemesi / Asliye Hukuk Mahkemesi)

Sayın Başkanlığı’na

ŞİKAYET EDEN : Tüketicinin adı soyadı adresi

ŞİKAYET EDİLEN : Şikayet edilen kişi/ler yada kurum/ların adı soyadı,unvanı,adresi(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.)

ŞİKAYET KONUSU : Satın alınan malın ayıplı çıkması

OLAYLAR : Ayıplı mala konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; net, fazla ayrıntıdan uzak ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (1, 2, 3, şeklinde Madde madde anlatmanızı öneririz.)

Hukuki Sebep : Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Her türlü yasal mevzuat

Deliller : Fatura ve/veya Garanti Belgesi (Gerektiğinde Kullanma Kılavuzu) Yetkili Servislerden alınan Fişler ve/veya Firma ile yapılan yazışmalar ve/veya diğer deliller (elinizde ne tür belgeler veya deliller varsa hepsini yazabilirsiniz, yaşadığınız hadiseler için varsa tanık da sunabilirsiniz)

Netice-i Talep : Yukarıda açıklanan nedenlerle 1)ödenen bedelin iadesine, 2) ayıp oranında bedel indirimi, 3) ayıbın giderilmesi, 4) Ücretsiz değiştirilmesi, 5) Ayıplı maldan dolayı bir zarar meydana gelmişse tazminat talebi ( Buraya yukarıda belirtilen seçimlik haklardan hangisini kullandığınızı belirtiniz) (tercihiniz maddi ise)dava tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte davalılardan tahsiline, yargılama masraflarının davalılara tahmiline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./ …. 2004 (tarih)

Ad, Soyad, 
………………………. imza

………………………………………….. ………………………………………….. ……………………………………..

(792.12 YTL altında ki alışverişler için)

………. KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI İLÇE HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

(792.12 YTL ile 2.067,89 YTL, arası alışverişler için)
……….VALİLİĞİ 
TÜKETİCİ SORUNLARI İL HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN : Tüketicinin adı soyadı adresi

ŞİKAYET EDİLEN : Şikayet edilen kişi/ler yada kurum/ların adı soyadı,unvanı,adresi(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.)

ŞİKAYET KONUSU : Satın alınan hizmetin ayıplı çıkması

OLAYLAR : Ayıplı hizmete konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; net, fazla ayrıntıdan uzak ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (1, 2, 3, şeklinde Madde madde anlatmanızı öneririz.)

Hukuki Sebep : Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun

Deliller : Fatura, Garanti, Belgesi ve/veya (Gerektiğinde Kullanma Kılavuzu) Yetkili Servislerden alınan Fişler ve/veya Firma ile yapılan yazışmalar ve/veya diğer deliller (elinizde ne tür belgeler veya deliller varsa hepsini yazabilirsiniz, yaşadığınız hadiseler için varsa tanık da yazabilirsiniz)

Netice-i Talep : Yukarıda açıklanan nedenlerle 1)ödenen bedelin iadesine, 2) ayıp oranında bedel indirimi, 3) ayıbın giderilmesi( Buraya yukarıda belirtilen seçimlik haklardan hangisini kullandığınızı belirtiniz) karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./ …. 2005 (tarih)

Ad, Soyad, 
………………………. imza

Açıklama: 790,12 YTL değere kadar olan tüketici şikayetleri için ilçe hakem heyetlerine başvurmak mecburidir. Burada verilen kararlar mahkeme kararı niteliği taşımaktadır. İcra kabiliyeti vardır. Ancak 790,12 YTL üzeri için verilen kararların icra kabiliyeti olmayıp mahkemeler için kesin delil niteliği taşımaktadır.

Önceki MakaleYüksek Lisans Referans Mektubu Örneği
Sonraki MakaleDüz Lise ve Sağlık Meslek Mezunları Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü

5 Yorum Yapıldı

  1. Dört ay önce oturma gurubu aldım benim beğendiğim değil çok farklı bir takım geldi aldığım yere gidip benim aldıkları değil farklı ürün degistirecegimi söyledim berjerler geçen hafta değişti kanepeler hala duruyor ne yapmalıyım artık aldığım yeri aramaktan yoruldum aldığım ürünü görmek dahi istemiyorum

  2. Merhaba bi ürün aldım fatura istediğimde geçiştirdiler yani faturayı vermediler ve ürün hatalı çıktı t.haklarına gitcem elimde fatura yok nasıl bi yol izlemeliyim

  3. ** Diye bir yere kayıt oldum İngilizce ogertecez dediler fakat alt yapısı yok ben İngilizce bilmiyorum söyledim ögretecez dediler fakat direk İngilizce konuşuluyor parayı peşin aldılar skaypi üzerinden arıyorlar ben anlamıyorum söylediler çevirmen kullan şoylenildi kandirildim sahada ne arayan ne soran var

  4. merhaba beni birkaç kez**** diye bir yerden aradılar kredi kartı numaramı sordular ben vermek istemedim bayagı arandım bilgim olmadığını ödeyemeyeceğimi söyledim ama ikna etmek için elinden geleni yaptılar.iptal için aradım ama iptal edemeyecklerini söylediler.ne yapmam gerekir?bilgi verebilirmsiniz?yardımcı olursanız sevinirim.internetten okudum sahtekarlık yapıyorlarmış.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz