Türk Toplumunda Aile Yapısı

1
521
Türk toplumunda aile yapısı

Merhabalar, bu yazımızda Türk toplumunda aile yapısı hakkında bilgi vereceğiz.Türk toplumunun en ufak birimi Aile’dir, Aile kavramı Geniş aile ve Çekirdek aile olmak üzere ikiye ayrılır.

Geniş aile; Anne-Baba, Çocuklar, Damatlar, gelinler ve torunların aynı çatı altında yaşamasıdır.

Çekirdek Aile: Anne-Baba ve çocuklardan oluşan aile tipidir, aynı zamanda modern aile tipi olarak da bilinmektedir.

Türklerin geleneksel yaşamlarında eskiden beri geniş aile tipi hakimdir, ancak günümüzde kentleşme ve modernleşme ile birlikte geleneksel aile yerini çekirdek aile tipine bırakmıştır.

Türk toplumunda aile türlerini göz önüne aldığımızda, Baba’nın hakim olduğu aile tipine Ataerkil, Anne’nin hakim olduğu aile tipine ise Anaerkil denir.

Çağımızdaki her alanda olan gelişmeler ve değişmeler etkisini aile tipleri üzerinde de göstermiştir, eskiden geleneksel aile tipi görülürken günümüzde çekirdek aile yaygındır. Geleneksel aile içinde yetişmiş olan bireyler bile yeni aile oluştururken çekirdek aile tipini tercih etmektedir dolayısıyla bu durum dünya üzerindeki değişmelerin insan üzerindeki etkisini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Aile tipi Ataerkil bir yapıdan, günümüzde Anaerkil bir yapıya geçiş yapmıştır. Ataerkil yapıda; Erkek egemendi, erkeğin dediği olurdu, kadınlara hak ve eşitlik tanınmıyordu ve kadınlar söz hakkına sahip değildi.

Günümüzde ise bu tamamen değişime uğramış, pek çok aile Anaerkil bir yapıya dönüşmüştür, her ne kadar erkek dıştan gelen tecavüzlere karşı koymak için erkek egemen gibi bir görüntü oluştursa da, aile bireyleri içinde sözü geçen, daima kendisine danışılan, asla habersiz iş yapılmayan kişi kadındır. Bu da günümüzdeki aile tipinin Anaerkil bir yapı kazandığının göstergesidir.

Önceki MakaleErcan Taner Hangi Takımı Tutuyor
Sonraki MakaleAdana Görüşmesi Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz