Türkiye Nüfusunun Özellikleri Hakkında Bilgi

0
124

türkiye nüfusunun özellikleriTürkiye Nüfusunun Özellikleri hakkında bilgi, konu özeti, ödev araştırması, konu anlatımı, türkiye nüfusu özellikleri grafik,

Nüfusun yaş ve cinsiyet özelliklerini gösteren grafikler, kadın ve erkek nüfusları ayrı olmak üzere (sağda kadın, solda erkek nüfusu) 5 er yıllık bölümler halinde yatay olarak gösterilir. 0 – 14 yaşı arasındakiler çocuk ve genç nüfusu, 15-64 yaş arasındakiler aktif nüfus (çalışma çağındaki nüfus), 65 yaş ve üzerindekiler yaşlı nüfus olarak değerlendirilir.

türkiye nüfusu özellikleri
türkiye nüfusu özellikleri

I Grafik: Doğum ve ölüm oranının yüksek olduğu az gelişmiş ülkenin nüfus özelliğini yansıtmaktadır, (Sudan)
II. Grafik: Gelişmekte olan ülkeye aittir. Çocuk ölümleri azaldığı için nüfus artış hızı yükselmiştir. (Türkiye, Yunanistan)
III. Grafik: Yaşam sürelerinin uzun olduğu, nüfus planlaması yüzünden nüfus artış hızının düşük olduğu gelişmiş ülkelere aittir. (Avrupa ülkeleri)

IV. Grafik: Yaşam sürelerinin uzun olduğu,
sonradan nüfus artış hızının yükseldiği gelişmiş
ülkelerin nüfus özelliğini gösterir.

V. Grafik: Nüfus artış hızının azaldığı ülkeleri
gösterir. (Japonya)

Piramitlerin tabanının geniş olması nüfus artış hızının yüksek olduğunu ve ülkenin genç nüfuslu olduğunu, tabanın dar olması nüfus artış hızının düşü olduğunu gösterir. Üst bölümün geniş olması ortalama yaşam sürelerinin uzun olduğunu, yaşlı nüfusun fazla olduğunu gösterir.

Çalışan Nüfusun Ekonomik Etkinliklere göre dağılımı

çalışan nüfus
çalışan nüfus

Grafikler incelendiğinde Tarım sektöründe çalışan nüfusun payının giderek azaldığı, endüstri ve hizmetlerde çalışanların payının arttığı görülmektedir.

nüfus

Gelişmiş ülkelerde tarımla uğraşanların payı çok az endüstrinin payı daha fazladır. En büyük pay ise hizmetler sektörüne aittir.

Önceki MakaleTürkiyede Nüfus Dağılışı Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleTürkiyede Kır ve Kent Nüfusu Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz