Türkiye’de Boşanma Nedenleri Nelerdir?

0
132
Türkiye'de Boşanma Nedenleri

Türkiye’de Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Türkiye’de boşanma sebeplerine baktığımızda çiftler genellikle en temel boşanma nedeni olarak üç farklı sebep ile gelmektedir bunlar;

-Aldatma

-Şiddet

-Çocuk sahibi olamama

gibi sebepler çiftleri boşanmaya götüren temel nedenler olarak bilinmektedir. Bu sebepler Dünya’nın pek çok yerinde açık ara önde olan sebepler arasında yer almaktadır.

Yani nereye giderseniz gidin, kültürel farklılıklar, iklim, çevresel faktörler vs. gibi pek çok unsuru işin içine kattığımızda bile Türkiye’de boşanma nedenleri arasında bu üç faktör karşımıza çıkacağını görmekteyiz.

Boşanma nedenlerinin altında yatan temel sebeplerden bir tanesi ekonomik olduğunu görmekteyiz, aile içi ekonominin iyi olmaması, çiftler isteklerine kolay şekilde ulaşamaması ardından buna bağlı olarak aile içinde yaşanan krizler neticesinde farklı konular bahane edilerek kavga ortamının oluşması gibi pek çok farklı sebeplerden dolayı aileler boşanmanın eşiğine gelebilmektedir.

Şiddet aile içinde erkeğin otoritesini korumaya çalışması buna bağlı olarak ekonomik özgürlüğünü elde eden kadının söz hakkına sahip olmak istemesi ile birlikte aile içinde birtakım istenmeyen şiddet davranışları görülebilmektedir, bu da evliliği bitiren boşanmaya götüren bir başka neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Evlenen çiftlerin %95 i çocuk sahibi olmak üremek ve soylarını devam ettirmek için bir araya gelirler, bireylerin çocuk sahibi olamaması demek aileyi yıkan bir sebep olabilmektedir, çiftler karşılıklı olarak birbirlerini anlayışla karşılasa bile toplum baskısı dediğimiz unsur bu sefer karşımıza çıkmakta ve pek çok aile bireyleri buna karşı direnememekte ve sonuç olarak boşanma ortaya çıkmaktadır.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here