Türkiye’nin 3 Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Avantajları Nelerdir?

0
4223
Türkiye'nin 3 Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Avantajları Nelerdir

Türkiye’nin 3 Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Avantajları Nelerdir? Coğrafi olarak ülkemizin çok iyi bir konumda olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır, hem coğrafi hemde iklim açısından birçok meyve ve sebzenin rahatlıkla yetiştiği ve farklı iklimlerin görüldüğü bir ülkeye sahibiz. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle kaplı olması ülkemizi avantajlı bir konuma sokmaktadır.Türkiye'nin 3 Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Avantajları

Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz ;

Deniz yoluyla ithalat, ihracat artar,

Farklı iklimler ve bunun sonucunda farklı bitkiler yetişir,

Turizm faaliyetleri artar,

Balıkçılık sektörü yaygındır,

Denizin geç soğuyup geç ısınmasından dolayı denize yakın bölgelerde ılıman iklim hakimdir,

İklimin ılıman olması farklı bitkilerin yetişmesine olanak sağlar, Ege ve Akdeniz kıyılarında zeytin yetiştiriciliği yapılabiirken, karasal bir iklim hakim olan iç kesimlerde arpa, buğday yetiştiriciliği yapılır.

Türkiye diğer ülkelere ulaşım ve ithalat, ihracatta köprü görevi görür.

Bu ve bunun gibi birçok çeşitli avantajları bulunmaktadır, Türkiye’nin 3 tarafının denizlerle çevrili olması ekonomik olarak bize geri dönüşüm sağlamaktadır. En basitinden yaz aylarında turizm faaliyetleri oldukça artmakta olup, turistler, Bodrum, Antalya / kemer, Çeşme gibi sahillere akın etmekte ve bunun sonucunda ekonomik olarak da bir getiri sağlamaktadır.

Son zamanlarda dünyada artan enerji ihtiyacı denizleri çok daha önemli bir konuma getirmiştir çünkü denizler sadece yiyecek ve turizm kaynağı değil aynı zamanda çok büyük enerji kaynaklarıdır. Teknolojik olarak önde gelen ülkeler gelişmiş donanımlara sahip gemileri ile tüm sularda benzin doğal gaz gibi enerji kaynakları arama işine koyulmuşlardır. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması bu açıdan da çok önemlidir. Büyük dünya enerji şirketlerinin gözünün her yerde olmakla beraber son zamanlarda akdenizde olduğu aşikardır. Güney Kıbrıs Rum kesiminin İtalyan bir enerji şirketiyle bizim sahamızı hiçe sayarak yapmaya çalıştığı doğal gaz ve petrol çalışmaları bunun en yakın örneğidir.

Ayrıca denizler çok büyük stratejik avantajlara sahip olmalarıyla da çok büyük öneme sahiptirler.

 

 

Önceki MakaleAbaza Mehmet Paşa Kimdir, Hayatı
Sonraki Makale2015 Yılı Fitre – Zekat Miktarları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz