Türkiyenin İklimi Hakkında Bilgi, İklim Özellikleri

0
101

iklim tipleriTürkiyenin iklimi Hakkında Bilgi, İklim Özellikleri, Türkiyedeki iklim tipleri, Türkiyede görülen iklimler nelerdir,

Türkiye orta iklim kuşağı içerisinde yer alır fakat çeşitli faktörlerin etkisiyle memleketin her tarafından farklı özellikler gösterir.

a)  Akdeniz iklimi :  memleketin batı ve güney kıyılarında hüküm sürer. Yazlar çok sıcak geçer. Bu mevsim aynı zamanda ku­raktır. Yağış mevsimi sonbaharda başlıya-rak kışı da içine alır ve ilkbahara kadar sürer.

b)   Her mevsimi yağışlı orta iklim :  Kara­deniz kıyılarında görülür. Bilhassa Doğu Karadeniz kıyılarında yaz kuraklıkları git­tikçe kaybolur. Bu bölümde hemen hiçbir ay kurak geçmez. Hem de yıllık yağış tu­tarı fazladır (Rize244cm). Orta Karade­niz bölümüne doğru yağış tutarı azalır. (Samsun 73cm.) Batı Karadeniz bölümün­de yeniden artar: Zonguldak (126cm).

c)                  Step iklimi: İç Anadolu ‘da. Trakya’ nın iç kısmında, Doğu Anadolu’da ve Gü­neydoğu Anadolu’da görülür. Yazla kış, ge­ceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkları fazladır. Doğu Anadolu’da kış soğuklarının, Güney Anadolu’da yaz sıcaklarının şiddeti büsbütün artar. Memleketimizde şimdiye ka­dar kaydedilen en düşük sıcaklık 1940se­nesi ocak ayında Karaköse’de kaydedilmiş­tir:(—43°).

Bakınız > Türkiyede görülen iklim tipleri nelerdir

Önceki MakaleTürkiye’nin Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAkarsular Hakkında Bilgi, Özellikleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz