Türklerin İslamiyeti kabul etme nedenleri nelerdir

0
195

Türklerin İslamiyeti kabul etme nedenleri nelerdir, Türkler neden İslamiyeti kabul etmişlerdir? 

Türkler İslamiyet’i kabul etme gerekçeleri nelerdir? Türkler neden İslamiyeti kabul etmişlerdir işte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık, Türklerin İslamiyeti kabul etmesinin altında yatan sebepler nelerdir işte bu soruların cevapları.

Türklerde İslamiyetten önce Gök Tanrı inancı hakimdi. Gök Tanrı inancı ile İslamiyet arasında benzerlikler bulunmaktadır. Gök Tanrı inancında da İslamiyet gibi Tek Tanrı inancı hakimdir. Bu yüzden Türklerin İslamiyeti kabul etmeleri kolay olmuştur.

Gök Tanrı inancı ile İslamiyet arasında pek çok ortak nokta vardır bu da Türklerin İslamiyete geçiş sürecini yumuşatmıştır. Gök Tanrı inancı ile İslamiyet arasındaki benzerlikler Türklerin kolay şekilde İslamiyete adapte olmasını sağlamıştır.

Gök Tanrı inancında da İslamiyet’te olduğu gibi cennet cehennem kavramları ve ahiret yaşamı olmasından dolayı Türklerin Gök Tanrı inancından İslamiyet’e geçişi kolay olmuştur.

Bunların yanında töreyi hakim kılmak için yapılan savaşlar islamiyetteki Gaza ve Cihat anlayışı ile benzerlik göstermekteydi. Bu ve bunun gibi benzerliklerden dolayı Türklerin islamiyete geçişleri oldukça kolay olmuştur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here