Tütün Ve Tütün Ürünlerinin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

0
266
Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sorunlar

Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sorunlar nelerdir?Tütün ve tütün ürünleri günümüzde insanların sık sık kullandığı ve sağlıksız olduğunu bile bile, zararlı çıkacağını hem maddi hem manevi bilerek içmeye ısrarla devam ettiği tadı tuzu olmayan tam aksine acı bir tada sahip olan bana göre en saçma icat : )

Hayır anlamıyorum bir insan bilerek kendine neden zarar verir? Hadi verdi diyelim neden sürekli maddiyatını yok ederek kendine zarar verir?

Yani kabaca hesaplayacak olursak, insan hayatını devam ettirmek için çalışıyor didiniyor kendi zamanını kendi hayatını riske atarak para kazanıyor ve ardından bu parayla gidip kendini zehirliyor. Günde 1 paket 10TL den aylık 300 TL yapıyor. Hiç akıl işi gibi gelmiyor bana : )

Neyse konumuza dönelim..

Tütün ve tütün ürünlerinin açtığı pek çok sorun vardır vücudumuzda hastalıklı bir bölge varsa direkt olarak orayı etkilemektedir. O bölgenin iyileşmesini engelleyecektir. Bunun dışında direkt olarak akciğer kanseri, solunum yolu ile ilgili enfeksiyonlar…

Tütün ve Tütün ürünlerinin Zararları

Cilt
Sigara içen insanların cildi kurur ve gelecek yıllarda yaşıtlarına göre daha yaşlı görünür.
Dişler
Diş eti rahatsızlıkları gibi problemlerin yanında dişlerde aşırı derece sararma görülür.
Kalp
Kalbe giden damarlar tıkanır ve böylece kalp daha hızlı çalışmaya başlar bu da kalp krizini tetikleyen unsurdur.
Beyin
Sigara içen insanlarda beyin kanaması riski yüzde ellidir.
Cinsellik ve Üreme
Sigara içen kadınlarda üreme güçleşir.
Damarlar
Zamanla damarlar daralır daralan damarlar neticesinde kriz riski artar.
Akciğerler
Şüphesiz, sigaranın ilk hedefi ağız, nefes borusu ve dolayısıyla akciğerlerdir. Akciğerlerde oluşan astım, kronik bronşit gibi rahatsızlıkların %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğerlerin süngerimsi yapısı sebebiyle toksik maddelerin çoğu burada toplanırlar. Akciğer kanserine yakalanma riski çok ama çok yüksektir. İstatistikler, akciğer kanseri vakalarının %95’inin sigara içtiğini ortaya koymuştur.

Gözler
Geçici yada kalıcı körlüğe neden olabilir.

Kemikler
Kemik erimesi riski sigara içen kişilerde fazladır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here