Ücretli Öğretmenlik Nedir ? Ders Saati Ücretleri 2013-2014

57
200

ozel ders ucretleriÜcretli Öğretmenlik Nedir ?
Ücretli öğretmenlik meb tarafından atanamayan ancak hala içinde öğretmen olma aşkı ve sevdası bulunan topluma yön vermede en etkin rolde başrol oynayan öğretmenlerimiz için ücretli yani girdiği ders saati kadar para alan öğretmenlere ücretli öğretmenlik adı verilmektedir.
Ücretli öğretmenlik hakkında ilk önce ne olduğunu belirtmek istedim, ücretli öğretmenlik atanamayan öğretmenlerin ve, son çare olarak yaptıkları ve girdikleri ders saati kadar para aldıkları öğretmenlik türüdür.
Ücretli öğretmenlik şartları arasında en temel olanı ise 4 yıllık lisans mezunu olmak ayrıca isteğe bağlı olarak, yada ihtiyaç olarak da 2 yıllık üniversite mezunları da alınabilmektedir tamamen ihtiyaç durumuna göre.

Ücretli Öğretmenlik Maaşları, Ders Ücretleri

Ücretli öğretmenlerin maaşları konusunda normal bir öğretmen ilekıyaslama yapmak elbette uygun olmaz, ücretli öğretmenlerin 2013 yılı verileri normal bir çalışma temposuna göre ,ortalama alınan aylık para 1.000 TL civarı olmaktadır.

Ücretli öğretmenlerin ders saati ücretlerine değinmek gerekirse ;

2010 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati ücreti brüt 8.32 TL, net: 7.02 TL
2011 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati brüt ücreti 9,02,net 7,2 TL
2012 senesinde ücretli öğretmenlik ders, saati brüt ücreti 9,27 TL,net ise 7,8TL…

Soru Sormak yada Cevap yazmak için [ Tıklayın ]

Önceki MakaleBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bölümleri ve Taban Puanları 2013-2014
Sonraki MakaleBingöl Üniversitesi Bölümleri Taban Puanları 2013-2014

57 Yorum Yapıldı

 1. deyerli öğretmen arkadaşlarım ben sizlerin yerinde olsam ücretli öğretmenlik yapmam osınıflar boş kalsın bakalım meb neyapacak eğitimde böyle bir saçmalık olmaz hükümet bütçe yok diyor peki imefeye borç bitti nasıl oluyorda hayatı önem taşıyan eğitime büççe ayıramı yor bu hükümet hani diyorduk eyitim şart üniversteyi bitiren öğretmen olacak sayın başbakan öğle diyordu bundan şu çıkıyor bekara karı boşaması olay sayın başbakanım yapamayacağın sözleri konuş mamalısın zaten başa getirdiyin bakanların hepsi züzüne bulaştırdı sıf öğretmen kadroları azalsın diye sınıfları 50 60 kişi yaptılar böyle bir eyitim olmaz lütfen şubat ataması yapılsın hangisinde açık varsa kapatılsın saygılarımla

 2. PEKİ DİYELİM ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUMUZ KABUL EDİLDİ GİDİP OKULA YERE BAKIP BEĞENMEDİĞİMİZDE TEKRAR VAZGEÇEBİLİYORMUYUZ…BİRDE BEN KÖ YADA İLÇE DÜŞÜNÜYORUM orda tamamen kalmam geçimimi zorlaştırır mı

 3. Peki ücretli öğretmenliği istediğimiz zaman bırakabiliyor muyuz? Bir de ben sosyal bilgiler öğretmeniyim ingilizce kursuna gittim ama MEB onaylı değildi ingilizce öğretmenliği de yapabilir miyim?

 4. Merhaba. Merak eden arkadaslara aciklayim. Ben 2 yildir ucretli ogretmenlik yapiyorum. Haftalik 30 saat derse giriyorum ve 1000 tl civarinda para maas aliyorum. Calisma saatlerine gelince bu gorev yapicaginiz okulun egitim satine gore degisir. Okullarin çogu yarim + yarim tam gun egitim vermekte isede bagzi okullar tam gun yani 9 – 15 saatleri arasi egitim vermekte. Bu fark tenefus dakikalarina, oglen yemegi arasi verilmesine ve derslerin blok islenip islenmedigine gore degismekte.

 5. arkadaşlar ben part time olarak bir yerde işe başladım lisans mezunuyum ücretli öğretmenli,k istiyorum haftanın 5 günümü okula gidiyorsunuz saat kaçta kalkıyorsunuz günlük mçalışma saati kaç saat tecrübeli arkadaşlarım bir yardım edebilirmi

 6. hocam merhaba ben kiliste sosyal bg. öğretmenliği 3. sınıfa gectim ve ücretli öğretmenlik yapmak istiyorum basvurular ne zaman yapılıyor acaba ???

 7. ben bu sene ücretli öğretmenlik yapmayı düşünüyorum.tde mezunuyum fakat alanım dışındaki derslere de girebilir miyim.bunu kendimiz seçebiliyor muyuz?

 8. ücretli öğretmenlerin belli bir yıl görev yaptıktan sonra kadrolaştırılmasını istiyorum. Çünkü bu alanda tecrübe sahibi olunuyor ve bu görevi ifa ederken diğer görevler zaman zaman red ediliyor, böylece zaman geçiyor. 17 yıl vekilöğretmenlik yapmış birine hangi görevi verebilirsiniz?

 9. merhabalar ,
  ben ışletme mezunuyum ve ucretlı olarak ıngılızce ılkokul duzeyındekı sevyelerı anlatmak için başvurabılır mıyım gereklı sertıfıkalar vardır

 10. hocam ben işletme mezunuyum. öğretmenliği çok seviyorum. 2 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. bu yıl ist. ünv. açık ve uzaktan eğitim fakültesi tarih yada coğrafya bölümünü kayıt yaptırıp mezun olunca açık veuzaktan eğitim fakültesi lisans diplomasıyla pedagojik formsyon dersleri alalrak normal öğretmenlik ünvanını alıp kpss ile atanabilirmiyim. yardımcı olurmsunuz bir engel olurmu formsyon alırken yardımcı olursanız sevinirim. hangi bölüm iyidir meb atamama olur öğretmenliği çok seviyorum. 30 yaşındayım.

 11. Maaşa gelince de bu yıl birinci dönem 7.3 den ikinci dönem ise 7.8 tl den maaşlar yattı. önümüzde ki yıl ise tahminen 8.1 – 8.3 tl den yatma olasığı var. üstü olacağını tahmin etmiyorum. ama 2. dönem artış olacaktır.

 12. bu yıl ücretli öğretmenlik yaptım. bu iş okuluna ve müdürüne göre değişiyor. tatillerde ücretler yatmaz. sigortan ders saatinden yatar benim bir ay için en fazla 7 gün yattı.başvurular eylülün ortası gibi başlıyor. ama ilden ile değişir. başvuru koşullarında istenen kpss puanı filan tamamen hikaye referansınız varsa merkezde size en yakın okulda bile çalışıyorsunuz. merkezde açık yok demeleri de hikaye. çok zor emeğinin karşılığını almamak ve farklı statude muamele görmek. ama atanamayan öğretmenler olarak bazen bizi mecbur bırakıyorlar.

 13. önce o branştan ücretli öğretmenliğe başvuran var mı diye bakılır, o yoksa yakın branşlara bakılır, o da yoksa sınıf öğretmenliği ya da diğer fakülte mezunlarından öğretmen alınır. benim çalıştığım okulda açıköğretim kamu yönetimi mezunu din kültürü öğretmeni vardı.

 14. ücretli öğretmenin ders ücreti 8,7 tl idi. benim bu yıl haftada 27 saat dersim vardı aylık 900-950 tl civarı alıyordum. nakit olarak bu kadar alırsınız, ayrıca sigortanız da tüm ay için yatar. orada da aylık gelir 1100-1150 arası görünüyor. o rakamdan sigorta yatıyor yani. bazı tatil günlerinde, mesela 23 nisanın ertesi gün tatil olur, fakat öğretmenler derse girmiş sayılır ve o gün kaç saat dersi görünüyorsa ücretini alır. bu hem kadrolular, hem de ücretliler için geçerlidir.

 15. ücretli öğretmen olmak isteyenler il veya ilçede bulunan milli eğitim müdürlüklerine gidip başvuru yapıyor daha sonra uygun görülürseniz sizi arıyorlar. her hangi bir okulda başlıyorsunuz

 16. ücretli ögretmenlik yapacak kişi milli egitim başvuru yaptıktan sonra neye dayarakta ücretli ögretmenlik yapıp yapmayacagını ne belirler

 17. Milli eğitim başvuru tarihlerini belirliyor her il ve ilçede farklı tarihlerde başvurular yapılıyor takip etmenizde yarar var en yakın Eylül ayında başvurular başlar.

 18. slm ben açıköğretimden anasınıf öğr. okuyorum.ücretli öğretmenlik için başvuru yapabilirmiyim bu sene.ayrıca başvurular ne zamman başlıyor.bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

 19. mrb başvurular eylüldemi ben seracılık süs bitkileri yetiştiriciliğini ön lisans bölümü mezunuyum başvuru bu bölümdede yapabilirmiyim lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 20. %100’e yakın. Eğer kadrolu atama ile ağustos ayında dolmazsa.. Ben Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum. Geçen yıl kendi köyümde sınıf öğretmenliği yaptım. Yanımdakinin biri işletme mezunuydu. Ana sınıfçı ise iki yıllık çocuk gelişimi mezunuydu. Bu yıl ise bir elektrik mühendisi, bir öğretmen lisesi mezunu, bir de aynı çocuk gelişimci görev yapıyor. Ben mi? Ben 2012 ağustosunda atanırım sandım. 0,07 puan ile sınırda kaldım atanamadım. Şubatta atama olur ümidiyle bekledim, ilk kez atama yapmadılar. Üstelik puanımız tek yıl geçerli olacak.

 21. siz daha neyi tartısıyorsunuz adam yukarda yazmıs ıhtıyaca gore ıkı yıllıklarda yapabılıyor dıye sız neyın kafasını yasıyorsunuz anlamıyorum

 22. lisans mezunu olmak zorunlu değil.eğer yeterli başvuru yapılmamış ise önlisans mezunlarıda değerlendirmeye alınıyor.şansın az olabilir ama yine de başvuru yapmana engel değil.dene.

  ağustos ayının ikinci haftasından sonra başlıyor alımlar.sürekli takip lazım.

 23. Benim sorum var ücretli öğretmenlikle ilgili yaşadığım köy ilkokulunda sadece 2 öğretmen var oraya ücretli olarak başvurmak iştiyorum sınıf öğretmeni mezunuyum yerleşme şansım ne kadar .

 24. Ben 2 yıllık ön lisans mezunuyum ücretli ögretmenlik yapma gibi bir hakkım var mı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz