Ulaşımda otomobilin, iletişimde cep telefonunun kullanılmasının etkileri

0
166

Ulaşımda otomobilin, uçağın; iletişimde cep telefonunun, televizyonun, internet’in; evde teknolojik ürünlerin kullanılmasının toplum hayatını nasıl etkilediğini tartışınız.

Teknolojinin ilerlemesi ile pek çok alanda aynı oradan ilerleme görülmüştür, bunlardan en önemlisi ulaşım ve iletişim alanında yapılan büyük buluşlar ile gerçekleşmiştir.

Teknolojinin gelişmesi şüphesiz ulaşım alanında otomobillerin ortaya çıkması, uçağın bulunması, yine iletişim alanında internetin bulunması ve ardından cep telefonlarına kadar inmesi günümüzde ise hepimizin sahip olduğu akıllı telefonlar ile anında fotoğraf ve video paylaşımında bulunabilmemiz..

Günümüzde okadar ilerledi ki tüm bunlar, çok hızlı tüketir olduk herşeyi, oysa eskiden zor şartlarda çekilen bir fotoğraf ve yine zor şartlarda yapılan bunun baskısı daha değerliydi, şimdi günümüzde hepimiz günlük yaşamda pek çok fotoğraf çekiyoruz malesef ki bunlardan arda kalan fotoğraf sayısı yok denece kadar az oluyor, oysa eskiden çekilen fotoğraflar daha değerli oluyor bana göre, çünkü zor oluşıyoruz zor ulaştığımız için daha büyük anlam ifade ediyor.

Günlük hayatımızı bu buluşların pek çok hızlandırıyor, ancak ne yazıkki yapay olarak inşaa ettiğimiz alanlarda kentlerde bunlarla vaktimizi öldürüyoruz, çocuklar eskiden sokaklarda doğayla iç içe yaşardı ancak günümüzde sanal ortamlarda sadece işitsel olarak tat aldıkları yada haz aldıdklarını düşündükleri bilgisayar oyunları ile kendilerini tatmin etmektedirler bu da bana göre büyük bir sorundur. Çocuk doğayla iç içe olmalı, içe içe yaşamalı..

İnsan topraktan geldi, yine öldüğümüzde toprağa gömüleceğiz, ancak günümüzde yaşadığımız alanın içinde toprak unsuru yok, evimizden çıkıp beton zeminde yürüyüp arabaya biniyor işimize gidip tekrar evimize dönüp, kutu gibi evlerin içinde 4 duvar arasında yaşamımızı geçiriyoruz.

Sonuç olarak, teknolojinin ilerlemesi sonucu ortaya çıkan çocuklardaki tablet ve bilgisayar oyunları merakı benim ciddi oranda canımı sıkan bir sorun, çocuklar çocukluk çağlarında doğayla iç içe olmalı, elbette bilgisayar ve tabletle de oynasın ancak bunun ayarını iyi tutturmalıyız, çocuğun doğayla bağını kopardığımızda büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Önceki MakaleUlaşım alanındaki gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir?
Sonraki MakaleYılmaz Morgül’le Mutlu Günler Türkiye tv8

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz