Ülke sorunları ile üniversitelerin açılması arasında nasıl bir ilişki vardır?

0
87

Atatürk, birçok üniversite açılmasını sağlamıştır. Ülke sorunları ile üniversitelerin açılması arasında nasıl bir ilişki vardır?

Toplumların geri kalmalarının en temel nedenleri arasında bilgisizlik, cahillik yatmaktadır. Cahil ve bilgisiz bir toplumsal yapıya sahip olan hiçbir toplum ilerleyemez, kendi kendini idare edemez ve kısa zaman içinde başka büyük devletlerin sömürgesi altına girer, eğitimsiz cahil toplumlarda ekonomi kötüye gider, yönetim güç hale gelir, verimsizlik baş gösterir ve pek çok sıkıntılar ve sorunlar başlar neticede iç savaşa sürüklenir bu yüzden Atatürk kurtuluş savaşından sonra Milli Mücadele’nin bitmediğini, Eğitim alanında ve Bilim alanında yeni yapılan eğitim kurumları ile gençlere daha modern eğitimin kapılarını aralamıştır.

ülke sorunları ile üniversitelerin açılması arasında nasıl bir ilişki vardır
ülke sorunları ile üniversitelerin açılması arasında nasıl bir ilişki vardır

Bu dönemde İstanbul Üniversitesi ve Ankara’da Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi kuruldu; yurt dışındaki üniversitelere, birçok öğrenci gönderildi.

Ve bu gelişmeler ile birlikte eğitimde ilerlemenin tohumları atılmış oldu bu dönemin ardından ülkemizde farklı yerlerde pek çok üniversite yapıldı, günümüzde hemen hemen her ilde bir üniversite bulunmaktadır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here