Ülkelerin farklı özellikleri Afrika-Türkiye Karşılaştırma

0
321

Mesela dinleri dilleri kültürleri saçları kıyafetleri örf ve adetleri düğünleri vb. şeyler ülkelerin bizden farklı olan yönleri ile bu yazıda Türkiye ile Afrika’yı karşılaştıracağız bu iki ülkenin geleneksel kıyafetlerinden, dinleri, dilleri gibi çeşitli konularda ülkeleri kıyaslama yapacağız.

Afrika’yı ülke bazında incelediğimizde 30.220.000 km² lik bir alan üzerine kurulmuş bu alanda 1,111 milyar insanın yaşadığı devasa büyüklükte bir coğrafya.. Ülkemizle kıyasladığımızda ise Türkiye 814.578 km² alan üzerinde 74,93 milyon kişinin yaşadığı bir bölgedir.

Geleneksel Kıyafetler

Afrika yerel kıyafetler

Afrika geleneksel kıyafet
Afrika geleneksel kıyafet

Türkiye’de sıradan bir yaz günü

istanbul , istiklal
istanbul , istiklal

Örf, Adet ve Gelenekler

Afrika

Afrika’da düğün sırasında gelin ve damat süpürge üzerinden atlar, Süpürge üzerinden atlama geleneği kölelerin evlenmesinin yasak olduğu kölelik zamanlarına dayanır. Bu ritüelde, gelinle damadın eskiye dair kötülükleri süpürüp yeni yaşamlarına başlaması temsil edilir. Modern düğün törenlerinde ise karı-koca ilan edilen çift, atalarını anarak kurdele ve tüllerle süslü olan çalı süpürgesinin üzerinden atlar.

Türkiye
Düğünlerde yöresel olarak farklı şekillerde gelenekler uygulanmaktadır, ancak genel olarak baktığımızda isteme merasimi, kına gecesi, gelin alma, dualar eşliğinde evden çıkarma, kuşak bağlama, düğün şeyler mevcut.

Dil 

Türkiye

Ülkemizin resmi dili Türkçe’dir ve bu dil konuşulmaktadır.

Afrika

Buna göre İngilizce, Afrikaanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zuluca. Bu kadar çok resmi dil özelliği ile Güney Afrika Cumhuriyeti dünya üzerinde Bolivya ve Hindistan’dan sonra en çok resmi dile sahip ülkelerden biri konumundadır. Ülke nüfusun %60’ı yakını Afrikaanca dilini anadillerinden biri olarak kullanmaktadır. Özellikle beyazlar ve renkliler olarak sınıflanan gruplar arasında Afrikaanca önemli bir yer tutmaktadır. Bunun haricinde 2011 resmi verilerin göre nüfusun %22,7’si Zuluca, %16’sı Xhosaca dilini konuşurken İngilizce nüfusun sadece %9,6’sı tarafından anadili olarak konuşulmaktadır.

Önceki MakaleÜlkemizde kültürel mirasımız olan doğal anıtlar ve bulundukları bölgeler
Sonraki MakaleDoğal anıtların, bilimin gelişmesine katkısı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz