Utangaçlıktan Kurtulma Yolları Nelerdir

0
128
utangaclik
utangaçlıktan kurtulma yolları

Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan bir konu, ciddi anlamda sıkıntı yaratan ve gerçek anlamda potansiyelimizi ortaya koymamıza engel olan bir durumdur. Genel olarak utangaçlığı düşünürsek utangaçlık nediir ?

Utangaçlık bizim kendimizi bir şekilde ifade ederken yaşadığımız sıkıntı, bunun 2 türlüsü var aslında fiziksel olarak ve duygusal olarak. Fiziksel anlamda utangaç insanlar kendini ifade etmek zorunda oldukları zaman kaygılanırlar, ateş basar, heyecanlanırlar, bir konuşma yapacakları zaman, sıkılabilirler, yüzleri kızarabilir bazen kekeme yapacak derecesine gelir. Bazen gerçekten kekeleyebilirler, bazen de sadece fiziksel belirltilerle kalmaz, bedensel belirtilere ek olarak duygusal şeyler de yaşarız, sanki herkes bize bakacak, herkes bizimle dalga geçecek, herkes zaten bizi yetersiz buluyo gibi..

Bundan dolayı belki çok iyi bir konuşmacı olacağız, belki kendimizi çok iyi ifade edebileceğiz, belki birçok arkadaşımız olacakken birçok şeyden kaçıyoruz yani gerçek potansiyeli engelleyen bir problemdir utangaçlık.

Utangaçlığı nasıl aşabiliriz

Eğer ki utangaçlık kendi başımıza aşabilecek bir seviyedeyse (daha ciddi bir versiyonlar sosyal fobi vs. varsa uzman desteği gerektirebilir ) sadece utangaçlık varsa ve biraz da çekimserlik varsa, utandığımız şeylerin kaleme alıp yazmamız çok önemli.

Sonraki aşamada ise en kolayından en zoruna doğru kağıt üzerinde bunları sıralamak gerekir. Malesef utangaçlığı aşmanın çok çok kolay evde oturup düşünerek bir kolay yolu yok, en zor olandan en kolay olana doğru kendimizi biraz zorlamamız vardır. Utangaçlığı aşmadığımız sürece toplum içinde ciddi sorunlar yaşayabiliriz.

Utangaç insanlar karşı cinsle ilişkilerde çok ciddi sorunlar yaşıyor, eğer böyle bir sorununuz varsa çok geciktirmeden çok bunu kabullenmeden üstüne gitmemiz gerekiyor.

 

Önceki MakaleSevr Antlaşması Önemi ve Maddeleri
Sonraki MakaleAçık Havza ve Kapalı Havza Nedir ? Farkları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz