Yaşadığınız bölgede, doğal ortam değiştirilerek neler yapılmıştır

0
127

Yaşadığınız bölgede, doğal ortam değiştirilerek neler yapılmıştır? Örnekler yazınız.

Doğal ortamı ve onun güzellikleri korumak insanlar için en birinci görev olmalıdır, doğal varlıkları ülkemize güzellik katan varlıklarımızı korumalıyız, toplumda bu bilinçlenme hakim olmalıdır. Ancak zaman zaman artan nüfus şartlarının getirmiş olduğu bazı şeyler vardır, örneğin doğal güzellikleri korursak insanlar ciddi derecede sıkıntı içine girecek, trafik sıkıntısı çıkacak, insanların yaşamı işkence haline dönüşecekse ozaman bazı değerlerden zaman zaman çok ciddi zararlar vermemek suretiyle fedakarlık edilmek zorundadır. Yani insan hayatı ve değeri herşeyden üstündür bu yüzden insanların yaşamı için bazı şeylere göz yummak gerekir.

Örneğin İstanbul’da yapılan “Marmaray” denizin altından geçirilen metro, orada yaşayan canlıların doğal yaşamına zarar vermiştir, ancak bu marmaray hattı istanbuldaki trafik çilesini birazda olsa rahatlatmak insanların evlerine ulaşmasını birazda olsa erken ulaşım sağlanmak için gerekliydi ve netice olarak tamamlandı.

Bunun dışında çevrenizde kesilen ağaçların yerine inşaat şirketleri tarafından evler, apartmanlar, yollar, okul, hastane, köprü vs. gibi şeylerin yapay ürünlerin yapılması da aslında doğal ortamı değiştirecek şeylerdir.

Yani kısacası çevrenizde bir veya birkaç ağaç kesilip, orada yaşayan canlıların ortamı yok edilip, yerine yapay binalar, evler, halı saha vs. gibi şeyler yapılıyorsa burada doğal ortam değişmiş demektir.

Önceki MakaleYaşadığınız bölgede hiç ağaç olmasaydı ne olurdu
Sonraki Makaleİnsanlar tarafından değiştirilen ortamlardan hangi amaçlarla yararlanılmaktadır?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz