Yeşilay Haftası Konuşma Metni Örneği

0
731
yeşilay haftası konuşma yazısı örneği

Yeşilay haftası konuşma metni örneği, Yeşilay haftası ile ilgili örnek konuşma yazısına ihtiyacınız varsa bu başlık altından örnek konuşma metnine ulaşabilirsiniz.

Yeşilay haftası konuşma metni örneği ile sizler de yeşilay haftasında daha kolay konuşma yapabilir ve daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Yeşilay haftasında öncelikle konuşma metni örneği ile nelerden bahsedeceğinizi, neleri anlatabileceğinizi görebilir dilerseniz bu yazı içinden sizler kendinize göre düzenleyebilir ve farklı bir şekle büründürebilirsiniz.

Yeşilay Haftası

Yeşilay haftası örnek konuşma metinleri aşağıda yer almaktadır. Yeşilay haftası 1-7 mart arası kutlanan haftadır.

Yeşilay Haftası Örnek Konuşma Metni

Değerli Öğretmenlerim, Hocalarım, Arkadaşlarım ve Sevgili Veliler…

Alkol hayatımızı tehdit eden yaşamımızı olumsuz anlamda etkileyen zararlı bir maddedir. Fakat bu zararlı maddenin bilincinde olduğumuz halde ısrarlar kullanmaya devam etmekteyiz insanlar olarak. İnsan bir maddenin zararlı olduğunu bile bile neden o maddeyi kullanır? İçten içe kendi kendini çürüttüğünü bile bile niçin bu maddeyi vücuduna sokar? Bunu düşünmeli ve kendimize sormalıyız bence.

Yeşilay haftasında bizler bu konuya ilişkin sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Yeşilay Haftası Konuşma Metni

Sevgili Arkadaşlar!

Alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ama ne yazık ki insanlar yine de, bilinçsiz bir şekilde bunları tüketirler. 5 Mart 1920 tarihinde Hilâl-i Ahdar Derneği kurulmuştur. Hilâl ay, Ahdar yeşil anlamına gelmektedir. Hilâl-i Ahdar Derneği daha sonra Yeşilay adını almıştır. Bu derneğin amacı, alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarını topluma anlatmak ve bunları içenleri vazgeçirmektir.

Uyuşturucu denince akla esrar, eroin ve kokain gibi maddeler gelmektedir. Ülkemizde bu maddelerin kullanılması ve satılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlara ağır hapis cezaları verilir. Kisaozet.net Uyuşturucu madde insanı uyuşturur ve bağımlılık yaratır. Sağlıklı bir insanın bu maddelere yaklaşması düşünülemez. Uyuşturucu madde kullanımının sonu ölümdür. Sapık ilişkiler ve bu ilişkilerden kaynaklanan suçları genelde uyuşturucu kullanan insanlar işlemektedir.

İçildiğinde insanı sarhoş eden maddelere alkollü içkiler diyoruz. Sarhoş olan insan kolayca suç işler. Trafik kazalarının büyük bir bölümü, içkili araç kullanmaktan ileri gelmektedir. İçki içen insanların aile hayatları da yok gibidir. Eşlerini ve çocuklarını döven insanların büyük bir bölümü, içki içip sarhoş olan insanlardır. Sarhoş insanlar, çevrelerini de rahatsız ederler. Beyin, kalp, mide ve akciğer gibi organlar içkiden etkilenir. Ülser, felç ve siroz gibi hastalıklara ise içki sebep olur.

Bir başka zararlı da sigaradır. Ne yazık ki sigara, toplumumuzda yaygın olarak içilen bir maddedir. İştahı kesip akciğerlerimizde büyük tahribata sebep olur. Sigara içen insanlar, ömürlerinin önemli bir bölümünü bu canavarın eline teslim etmiş olurlar. Sigaranın kansere olduğunu herkes bilir.

Bütün kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkollü içki ve sigaradan uzak, sağlıklı bir ömür geçirmenizi diliyorum…

 

Önceki MakalePeygamberlerin Sıfatları ve Anlamları
Sonraki MakaleMadde Bağımlılığı Konuşma Metni Örneği

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz